
Termostat, RT141
017-524166
Temperaturområde [°C]: 40 - 80, Reset: Auto, Kontaktfunk.: SPDT, Typ av givare: Fjärrkanalgivare, Längd på kapillärrör [mm]: 2000, Kapslingsgrad IP: IP66
017-524166
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Antal per förpackningsformat | 9 antal |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Other Dangerous Goods |
| Diff. vid max. område [°C] [Max] | 17.0 °C |
| Diff. vid max. område [°C] [Min] | 2.5 °C |
| Diff. vid min. område [°C] [Max] | 9.0 °C |
| Diff. vid min. område [°C] [Min] | 1.9 °C |
| Differens typ | Justerbar |
| El. ansl. strl. | 2xPg 13.5 |
| Elektr. ansl. Utv./Inv. | Hona |
| Elektr. spec. standard | EN 60947-4/-5 |
| Elektrisk anslutning | Kabelförskruvning |
| Elektrisk anslutning, standard | DIN 40430 |
| EU RoHS-undantagsklausul | No |
| Förpackningsformat | Multipack |
| Fyllning typ | Adsorption |
| Givarstorlek (Ø x L) [tum] | 1 x 3 1/2 in |
| Givarstorlek (Ø x L) mm | 25 x 90 mm |
| Godkännande | CCCCEEACLLC CDC EURO-TYSKLVDRMRSRoHSRoHS KinaTYSK |
| Innehåller batterier | No |
| Kap. längd på kapillärrör, fraktion [tum] | 78 3/4 in |
| Kapslingsgrad IP | IP66 |
| Kontakt belastning | AC15=3 A, 400 VAC1=10 A, 400 VAC3=4 A, 400 VDC13=12 W, 220 VLR=28 A, 400 V |
| Kontaktfunk. | SPDT |
| Längd på kapillärrör [mm] | 2000 mm |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Material Description | RT141 Thermostat M/9 |
| Max. givartemperatur [°C] | 250 °C |
| Max. givartemperatur [°F] | 482.0 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 70 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -50 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 158 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -58 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Yes |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Termostat |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Termostat |
| Produkttillbehör | Brytare, tillbehör |
| Produkttyp | RT141 |
| Reset | Auto |
| SCIP ID nr | c4c20ce6-4a07-4caa-9394-1e7d8b13ffec |
| SCIP-dokumentproduktnamn | RT Thermo & RT Diff. Thermo |
| Servicerbar | Kontaktsystem |
| SS-EN60947 elektriska egenskaper | Isolering: 400VFöroreningsgrad: 3Märkimpulsspänning: 4kVKortslutningsskydd, säkring: 10A |
| SS-EN60947 kopplingsegenskaper | Flex., hylsor: 0,2–1,5mm2Flex., inga hylsor: 0,2–2,5mm2Solid/tvinnad: 0,2–2,5mm2 |
| Temperaturområde [°C] [Max] | 80 °C |
| Temperaturområde [°C] [Min] | 40 °C |
| Temperaturområde [°F] [Max] | 176 °F |
| Temperaturområde [°F] [Min] | 104 °F |
| Typ av givare | Fjärrkanalgivare |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 1.184 Kilogram |
| Nettovikt | 1.048 Kilogram |
| Volym | 4.715 Liter |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702423120956 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |