
Differenstryckvakt, MP55A
060B018491
Diff.tryckområde [bar]: 0.3 - 4.5, Reset: Manuell min., Tryckansl. typ: M, Tryckansl.: 12 x 1.5, Kapslingsgrad IP: IP20, Max. Arbetstryck [bar]: 17
060B018491
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Antal per förpackningsformat | 21 antal |
| Arbetsområde LP-sida [bar] Pe [Max] | 12 bar |
| Arbetsområde LP-sida [bar] Pe [Min] | -1 bar |
| Arbetsområde LP-sida [psig] Pe [Max] | 175 psig |
| Arbetsområde LP-sida [psig] Pe [Min] | -15 psig |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Diff.tryckområde [bar] [Max] | 4.50 bar |
| Diff.tryckområde [bar] [Min] | 0.30 bar |
| Diff.tryckområde [MPa] [Max] | 0.45 MPa |
| Diff.tryckområde [MPa] [Min] | 0.03 MPa |
| Diff.tryckområde [psi] [Max] | 65.0 psi |
| Diff.tryckområde [psi] [Min] | 4.3 psi |
| El. ansl. strl. | Pg 13.5 |
| Elektr. ansl. Utv./Inv. | Hona |
| Elektrisk anslutning | Kabelförskruvning |
| Elektrisk anslutning, standard | DIN 40430 |
| Fabriksinställning [psig] | 9.0 psig |
| Förpackningsformat | Multipack |
| Godkännande | CCCCECMIMEACLLC CDC EURO-TYSKLVDRoHS KinaTYSK |
| Innehåller batterier | No |
| Justering | Frånkoppling p.g.a. fallande tryck |
| Kapslingsgrad IP | IP20 |
| Köldmedium | R11R12R123R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR507CR513AR515BR717 |
| Kontakt belastning | AC15=2 A, 250 VDC13=0.2 A, 250 V |
| Kontaktdifferens [bar] | 0.20 bar |
| Kontaktfunk. | SPDT |
| Material Description | MP55A Diff. Pressure Switch M/21 |
| Max. Arbetstryck [bar] | 17.0 bar |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Max. Arbetstryck [psig] | 245 psig |
| Max. testtryck [bar] Pe | 22.0 bar |
| Max. testtryck [psig] | 319.0 psig |
| Omg. Temp. Obs! | Bellows max 100 °C/212 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 60 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -40 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 140 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -40 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Out of scope |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Diff. pressostat |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Differenstryckvakt |
| Produkttillbehör | Allmänna tillbehör |
| Produkttyp | MP55A |
| Reset | Manuell min. |
| Servicerbar | Nej |
| SS-EN60947 elektriska egenskaper | Isolering: 250VFöroreningsgrad: 3Märkimpulsspänning: 4kVKortslutningsskydd, säkring: 2A |
| SS-EN60947 kopplingsegenskaper | Flex., hylsor: 0,2–1,0mm2Flex., inga hylsor: 0,2–1,5mm2Solid/tvinnad: 0,2–1,5mm2 |
| Tryck Utvändig/Invändig | Hane |
| Tryckansl. | 12 x 1.5 |
| Tryckansl. noteringar | Skärring 6mm rör |
| Tryckansl. std | ISO 8434-1 |
| Tryckansl. typ | M |
| UL-godkända köldmedier | R11R12R123R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR507CR513AR515B |
| Utlösningstid relä [s] | 90 s |
| Utrustning | Termiskt tidsrelä |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.802 Kilogram |
| Nettovikt | 0.695 Kilogram |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Volym | 1.871 Liter |
| EAN/UPC | 5702424499662 |