
VX Solo II H2 (A260), Type 1, Heating controller name: ECL 210 / A260
004U8288
Product Type: VX Solo II H2 (A260), Type 1, 16 bar, 110 °C, ECL 210 / A260, AHQM 15, AMV 13, VMV 15 / AMV 150
004U8288
产品规格
特性 | 值 |
|---|---|
| Application type | Indirect Heating |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| DH 管道尺寸 | Ø18 |
| DH 连接尺寸 | 3/4" |
| DH 连接类型 | External thread |
| EU RoHS 合规性 | Yes with exemptions |
| HE 控制类型 | Electronic |
| HE 管道尺寸 | Ø18 |
| HE 连接尺寸 | 3/4" |
| HE 连接类型 | Internal thread |
| Heating capacity [kW] | 20 kW |
| Heating Control valve | AHQM 15 |
| Heating control valve kvs value [m³/h] | 1.60 m³/h |
| HEX 供热钎焊材料 | Brazed copper |
| Material Description | VX-SOLO II H2 ECL210/A260 TYPE 1 STW |
| Material Description (Short Te | VX Solo II H2, TYPE 1, STW |
| Mixing circuit - control | VMV 15 / AMV 150 |
| Product line | Light Duty Stations |
| REACH 候选清单物质 | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| UL 认证 | No |
| 一次侧标称压力 [bar] | 16 bar |
| 一次侧连接方向 | Top and bottom |
| 不带顶盖宽度 [mm] | 530 mm |
| 不带顶盖深度 [mm] | 365 mm |
| 不带顶盖高度 [mm] | 860 mm |
| 中国 RoHS 合规性 | Out of scope |
| 二次侧标称压力 [bar] | 6 bar |
| 产品类型 | VX Solo II H2 (A260) |
| 产品系列 | Small Stations |
| 供暖驱动器 | AMV 13 |
特性 | 值 |
|---|---|
| 供水温度结构[°C] | 110 °C |
| 供热换热器类型 | XB06H-1 26 |
| 供热控制器名称 | ECL 210 / A260 |
| 供热泵品牌 | Grundfos |
| 供热泵类型 | UPM3 Auto 15-70 130 |
| 供电电压 [V] AC | 230 V |
| 保温材料 | EPDM |
| 制冷量 [kW] | 20.0 kW |
| 包含电池 | No |
| 包装宽度 [mm] | 840 mm |
| 包装深度 [mm] | 620 mm |
| 包装高度 [mm] | 420 mm |
| 压差控制器 | Integrated in control valve |
| 在 WEEE 范围内 | No |
| 地暖循环-泵品牌 | Grundfos |
| 地面供暖电路 - 泵类型 | UPM3 Auto 15-70 130 |
| 备注 | Indir. HE, ECL210/260, 2 x safety function and pipe insul. |
| 家庭数量 [最低] | 1 |
| 家庭数量 [最高] | 1 |
| 工作站尺寸类型 | Type 1 |
| 带顶盖宽度 [mm] | 550 mm |
| 带顶盖深度 [mm] | 380 mm |
| 带顶盖高度 [mm] | 860 mm |
| 描述 | VX Solo II H2 Type 1, ECL210, with Safety thermostat FH, with insulation |
| 欧盟 RoHS 豁免条款 | 6(c) |
| 热交换器测试压力 [bar] | 38 bar |
| 连接方向 | Top and bottom |
| 顶盖材料 | White-lacquered steel sheet |
| 顶盖选择 | Included |
| 额外的信息 | 2x Safety functionCoverPipe insulation |
一般规格
特性 | 值 |
|---|---|
| 毛重 | 45 千克 |
| 净重 | 43 千克 |
| 容积 | 219.555 公升 |
特性 | 值 |
|---|---|
| EAN/UPC | 5715162510469 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |