
DEVIreg™ 233
140F1020
null: 5 - 45, Displaytyp: INGEN DISPLAY
Denna produkt har utgått.
Om produkten inte längre är tillgänglig för köp kan du fortfarande hitta information om den, inklusive servicemanualer, ritningar osv.
Om du letar efter en liknande produkt kan du kolla in andra alternativ inom samma produkttyp genom att besöka produkttyp-sidan.: Termostater
Rekommenderat byte: 140F1170
140F1020
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| 2-pole switch | nej |
| ämnen REACHs kandidatlista | No |
| Applikation | Floor heating |
| Beskrivning | DEVIreg™ 233 |
| Bredd [mm] | 44.00 mm |
| CE-godkänd | Yes |
| Certification company | CE |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| DIN mounting | nej |
| Displaytyp | INGEN DISPLAY |
| Djup [mm] | 31 mm |
| EEE-kategori | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| Element IP Class | 41 |
| Färg | Vit RAL 9010 |
| Föroreningsgrad | 2 |
| Frost protection [°C] | 5 °C |
| Garanti [år] | 2 |
| Godkännande | CE |
| Höjd [mm] | 71 mm |
| Hysteresis (+/-) | 0.40 |
| Indicator type | LED |
| Inductive load | cos φ= 0.3 max 1A |
| Innehåller batterier | No |
| Inom WEEE-omfattningen | Yes |
| Kultryckstest temperatur [°C] | 75 °C |
| Lagringstemperatur [°C] [Max] | 65 °C |
| Lagringstemperatur [°C] [Min] | -20 °C |
| Material Description | DEVIreg 233 w. floor sensor |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Matningsspänning [V] AC | 230 V |
| Omgivande temperatur [°C] [Max] | 40 °C |
| Omgivande temperatur [°C] [Min] | 0 °C |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Out of scope |
| Överensstämmelse med RoHS | Yes |
| Paket, bredd [mm] | 95 mm |
| Paket, djup [mm] | 140 mm |
| Paket, höjd [mm] | 85 mm |
| Product line | 21 |
| Produktbeskrivning | DEVIreg™ 233 |
| Produktgrupp | Thermostats |
| Produkttyp | DEVIreg™ 233 |
| Reglertyp | Hysteresis |
| Relay switch | 1-pole |
| Resistive load max [A] | 13 A |
| Scale Setting | 0 - 6 |
| Sensor definition point [Ohm/°C] | 15kΩ / 25°C |
| Standby power consumption [W] [Max] | 1.70 W |
| Strömförsörjning [V] AC [Max] | 240 V |
| Strömförsörjning [V] AC [Min] | 220 V |
| Temperature - floor [°C] [Max] | 45 °C |
| Temperature - floor [°C] [Min] | 5 °C |
| Terminal cable size max [mm²] | 2 x 2.5 |
| Typ av givare | Floor |
| UL-certifiering | No |
| UNSPSC-KOD | 41112209 |
| Warranty type | 2-year product warranty |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.219 Kilogram |
| Nettovikt | 0.217 Kilogram |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Volym | 1.131 Liter |
| EAN/UPC | 5703466208984 |