
Pressostat, CKB
061Z2008
Reset: Manuell, Tryckansl. typ: Flare, Tryckansl.: 1/4 in, Kapslingsgrad IP: IP65, Max. Arbetstryck [bar]: 143
061Z2008
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | No |
| Antal per förpackningsformat | 25 antal |
| CE-godkänd | Yes |
| China RoHS exemption clause | No |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Elektr. ansl. notering | DIN plug not included |
| Elektrisk anslutning | DIN-flatkontakt |
| EU RoHS-undantagsklausul | No |
| Förpackningsformat | Multipack |
| Godkännande | C UL US UL60730CE 0035TÜV |
| Högre aktivt tryck [bar] | 118.00 bar |
| Högre aktivt tryck [psi] | 1711 psi |
| Innehåller batterier | No |
| Kapslingsgrad IP | IP65 |
| Köldmedium | R744 |
| Kontakt belastning | AC=6 A, 250 V |
| Kontaktfunk. | SPDT |
| Material Description | CKB Presure Switch CKB-2UCLM2008 |
| Max. Arbetstryck [bar] | 143.0 bar |
| Max. Arbetstryck [psig] | 2074 psig |
| Medietemperaturområde [°C] [Max] | 150 °C |
| Medietemperaturområde [°C] [Min] | -40 °C |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Medietemperaturområde [°F] [Max] | 302 °F |
| Medietemperaturområde [°F] [Min] | -40 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 70 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -40 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 158 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -40 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Yes |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Pressostat |
| Produkttyp | CKB |
| Reset | Manuell |
| Specification nyckel | CKB-2UCLM2008 |
| Tryck Utvändig/Invändig | Hona |
| Tryckansl. | 1/4 in |
| Tryckansl. noteringar | Deflator |
| Tryckansl. typ | Flare |
| Tryckanslutningslängd [tum] | 0.55 in |
| Tryckanslutningslängd[mm] | 14 mm |
| Tryckområde, kategori | Högtryck |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.21 Kilogram |
| Nettovikt | 0.18 Kilogram |
| Volym | 0.524 Liter |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702424504717 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |