
Säkerhetstermostater, ST-2
087N1051
Säkerhetstermostat ST-2
087N1051
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Antal temperaturgivare | 2 |
| Beskrivning | Säkerhetstermostat ST-2 |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differens STB [K] | 12 (+/- 3) |
| Differens TR [K] | 4 (+/- 1) |
| EU RoHS-undantagsklausul | 6(c) |
| Frånkopplingsnoggrannhet [K] [Max] | 6 K |
| Frånkopplingsnoggrannhet [K] [Min] | 0 K |
| Givaranslutning | R ½ |
| Givarficka material | Mässing Ms 58/koppar |
| Givartemperatur [°C] [Max] | 130 °C |
| Induktiv last för kontakt [A] | 2.5 A |
| Innehåller batterier | No |
| Kabelföring | Pg 20 |
| Kapslingsgrad | IP40 |
| Kontakter | Ag 1000/1000 |
| Lagringstemperatur [°C] [Max] | 80 °C |
| Lagringstemperatur [°C] [Min] | -15 °C |
| Material Description | SÄKERHETS TERMOSTAT ST-2 |
| Monteringsriktning | Ingen begränsning |
| Nominellt tryck [bar] | 10 bar |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Ohmsk last för kontakt [A] | 10 A |
| Omgivande temperatur [°C] [Max] | 80 °C |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Out of scope |
| Överensstämmelse med RoHS | Yes with exemptions |
| Product line | 08 |
| Produktetikett | Yes |
| Produktgrupp | Säkerhetstermostater |
| Produkttyp | ST-2 |
| Säkerhetsbegränsare STB [ °C] | 95 °C |
| SCIP ID nr | b414887a-bb9d-4dce-b6ec-81742d8d7673 |
| SCIP-dokumentproduktnamn | Safety thermostats ST-1 and ST-2 |
| Temperaturgivare, diameter [mm] | 9.0 mm |
| Temperaturgivare, längd [mm] | 100 mm |
| Temperaturskillnad för återställning STB | Manuell |
| Temperaturskillnad för återställning TR | Automatisk |
| Termostat TR, inställning [°C] [Max] | 90 °C |
| Termostat TR, inställning [°C] [Min] | 30 °C |
| Tillåtna medier | District heating/cooling circulation water |
| Transporttemperatur [°C] [Max] | 80 °C |
| Transporttemperatur [°C] [Min] | -15 °C |
| Trefasbelastning för kontakt [A] | 7 A |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.458 Kilogram |
| Nettovikt | 0.458 Kilogram |
| Volym | 2.025 Liter |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702421715024 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |