
Termostat, RT271
017D004466
Temperaturområde [°C]: 20 - 100, Reset: Auto, Kontaktfunk.: SPDT, Typ av givare: Cylindrisk fjärrgivare, Längd på kapillärrör [mm]: 10000, Kapslingsgrad IP: IP66
Denna produkt har utgått.
Om produkten inte längre är tillgänglig för köp kan du fortfarande hitta information om den, inklusive servicemanualer, ritningar osv.
Om du letar efter en liknande produkt kan du kolla in andra alternativ inom samma produkttyp genom att besöka produkttyp-sidan.: RT
017D004466
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Antal per förpackningsformat | 8 antal |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Diff. temperaturområde [°C] [Max] | 20 °C |
| Diff. temperaturområde [°C] [Min] | 0 °C |
| Diff. temperaturområde [°F] [Max] | 68 °F |
| Diff. temperaturområde [°F] [Min] | 0 °F |
| El. ansl. strl. | 2xPg 13.5 |
| Elektr. ansl. Utv./Inv. | Hona |
| Elektr. spec. standard | EN 60947-4/-5 |
| Elektrisk anslutning | Kabelförskruvning |
| Elektrisk anslutning, standard | DIN 40430 |
| EU RoHS-undantagsklausul | No |
| Förpackningsformat | Multipack |
| Givarstorlek (Ø x L) [tum] | 3/8 x 7 3/16 in |
| Givarstorlek (Ø x L) mm | 9.5 x 182 mm |
| Godkännande | CCCCEEACLLC CDC EURO-TYSKLVDRMRSRoHSRoHS KinaTYSK |
| Innehåller batterier | No |
| Kap. längd på kapillärrör, fraktion [tum] | 393 11/16 in |
| Kapslingsgrad IP | IP66 |
| Kontakt belastning | AC15=3 A, 400 VAC1=10 A, 400 VAC3=4 A, 400 VDC13=12 W, 220 VLR=28 A, 400 V |
| Kontaktdifferens [°C] | 3.0 °C |
| Kontaktfunk. | SPDT |
| Längd på kapillärrör [mm] | 10000 mm |
| Material Description | TERMOSTAT RT 271 |
| Max. givartemperatur [°C] | 200 °C |
| Max. givartemperatur [°F] | 392.0 °F |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 70 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -50 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 158 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -58 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Yes |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Termostat |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Termostat |
| Produkttillbehör | Allmänna tillbehörBrytare, tillbehör |
| Produkttyp | RT271 |
| Reset | Auto |
| SCIP ID nr | c4c20ce6-4a07-4caa-9394-1e7d8b13ffec |
| SCIP-dokumentproduktnamn | RT Thermo & RT Diff. Thermo |
| Servicerbar | Kontaktsystem |
| SS-EN60947 elektriska egenskaper | Isolering: 400VFöroreningsgrad: 3Märkimpulsspänning: 4kVKortslutningsskydd, säkring: 10A |
| SS-EN60947 kopplingsegenskaper | Flex., hylsor: 0,2–1,5mm2Flex., inga hylsor: 0,2–2,5mm2Solid/tvinnad: 0,2–2,5mm2 |
| Temperaturområde [°C] [Max] | 100 °C |
| Temperaturområde [°C] [Min] | 20 °C |
| Temperaturområde [°F] [Max] | 210 °F |
| Temperaturområde [°F] [Min] | 70 °F |
| Tryck Utvändig/Invändig | Hane |
| Tryckansl. | 3/8 |
| Tryckansl. std | ISO 228-1 |
| Tryckansl. typ | G |
| Typ av givare | Cylindrisk fjärrgivare |
| Utlösningstid relä [s] | 0 s |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 2.281 Kilogram |
| Nettovikt | 2.003 Kilogram |
| Volym | 5.087 Liter |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702428042758 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |