
Termostat, RT9E
017-617866
Reset: Auto, Kontaktfunk.: SPDT guld, Temperaturområde [°C] [Min]: -45, Temperaturområde [°C] [Max]: -15
Denna produkt har utgått.
Om produkten inte längre är tillgänglig för köp kan du fortfarande hitta information om den, inklusive servicemanualer, ritningar osv.
Om du letar efter en liknande produkt kan du kolla in andra alternativ inom samma produkttyp genom att besöka produkttyp-sidan.: RT, RT
017-617866
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Antal per förpackningsformat | 15 antal |
| ATEX produkt text | -20C<ta<+65CII 2G Ex ia IIC T6...T1 Gb |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Other Dangerous Goods |
| Diff. vid max. område [°C] [Max] | 4.5 °C |
| Diff. vid max. område [°C] [Min] | 1.0 °C |
| Diff. vid min. område [°C] [Max] | 10.0 °C |
| Diff. vid min. område [°C] [Min] | 2.2 °C |
| Differens typ | Justerbar |
| El. ansl. strl. | 2xPg 13.5 |
| Elektr. ansl. Utv./Inv. | Hona |
| Elektr. spec. standard | EN 60947-4/-5 |
| Elektrisk anslutning | Kabelförskruvning |
| Elektrisk anslutning, standard | DIN 40430 |
| Förpackningsformat | Multipack |
| Fyllning typ | Ange fuktighet |
| Givarstorlek (Ø x L) [tum] | 3/8 x 3 1/8 in |
| Givarstorlek (Ø x L) mm | 9.5 x 80 mm |
| Godkännande | ATEX - Cat. 2 - Zone 1CEEACLLC CDC EURO-TYSKRMRSRoHSRoHS KinaTYSK |
| Innehåller batterier | No |
| Kap. längd på kapillärrör, fraktion [tum] | 196 7/8 in |
| Kapslingsgrad IP | IP66 |
| Kontakt belastning | Ci=0.5 nFIi=0.5 ALi=0.2 μHPi=1 WUi=29 V |
| Kontaktfunk. | SPDT guld |
| Längd på kapillärrör [mm] | 5000 mm |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Material Description | RT9E Thermostat M/15 ATEX |
| Max. givartemperatur [°C] | 150 °C |
| Max. givartemperatur [°F] | 302.0 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 70 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -50 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 158 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -58 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Out of scope |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Termostat |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Termostat |
| Produkttillbehör | Brytare, tillbehör |
| Produkttyp | RT9E |
| Reset | Auto |
| SCIP ID nr | c4c20ce6-4a07-4caa-9394-1e7d8b13ffec |
| SCIP-dokumentproduktnamn | RT Thermo & RT Diff. Thermo |
| Servicerbar | Kontaktsystem |
| SS-EN60947 elektriska egenskaper | Isolering: 400VFöroreningsgrad: 3Märkimpulsspänning: 4kVKortslutningsskydd, säkring: 10A |
| SS-EN60947 kopplingsegenskaper | Flex., hylsor: 0,2–1,5mm2Flex., inga hylsor: 0,2–2,5mm2Solid/tvinnad: 0,2–2,5mm2 |
| Temperaturområde [°C] [Max] | -15 °C |
| Temperaturområde [°C] [Min] | -45 °C |
| Temperaturområde [°F] [Max] | 5 °F |
| Temperaturområde [°F] [Min] | -47 °F |
| Typ av givare | Fjärrbulbgivare |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 1.271 Kilogram |
| Nettovikt | 0.858 Kilogram |
| Volym | 2.685 Liter |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702428962643 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |