
Termostat, KP81
060L224166
Temperaturområde [°C]: 80 - 116, Reset: Manuell max., Kontaktfunk.: SPDT, Typ av givare: Fjärrbulbgivare, Längd på kapillärrör [mm]: 2030, Kapslingsgrad IP: IP30
060L224166
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1)Cadmium oxide (CAS no.1306-19-0) |
| Antal per förpackningsformat | 32 antal |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Other Dangerous Goods |
| Diff. vid max. område [°C] | 9.0 °C |
| Diff. vid max. område [°F] | 16.0 °F |
| Diff. vid max. område [K] | 9.0 K |
| Diff. vid min. område [°C] | 9.0 °C |
| Diff. vid min. område [°F] | 16.0 °F |
| Diff. vid min. område [K] | 9.0 K |
| Differens typ | Fast |
| El. ansl. strl. | NPSM 1/2 - 14 |
| Elektr. ansl. Utv./Inv. | Hona |
| Elektr. spec. standard | EN 60947-4/-5 |
| Elektrisk anslutning | Svivelkabelanslutning |
| Elektrisk anslutning, standard | ANSI/ASME B1.20.1 |
| EU RoHS-undantagsklausul | No |
| Förpackningsformat | Multipack |
| Fyllning typ | Adsorption |
| Givarstorlek (Ø x L) [tum] | 3/8 x 3 3/8 in |
| Givarstorlek (Ø x L) mm | 9.5 x 85 mm |
| Godkännande | BVCCCCECMIMDNVEACGLLLC CDC EURO-TYSKLVDRINARMRSRoHS Kinac UL us UL353, CS C22.2c UL us UL873, CS C22.2 |
| Ingående delar | Skruvar |
| Innehåller batterier | No |
| Kap. längd på kapillärrör, fraktion [tum] | 80 in |
| Kapslingsgrad IP | IP30 |
| Kapslingsgrad Nema (~) | 1 |
| Kontakt belastning | 120 V ac, 16 FLA, 96 LRA16 A resistiv, enfas240 V AC, 8 FLA, 48 LRA8 A resistiv, enfasStyrbelastning: 120/240V ac 3AStyrbelastning: 240V dc 12W(0,05A) |
| Kontaktfunk. | SPDT |
| Längd på kapillärrör [mm] | 2030 mm |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Material Description | TERMOSTAT KP81 E3 MAX 2M |
| Max. givartemperatur [°C] | 200 °C |
| Max. givartemperatur [°F] | 392.0 °F |
| Omg. Temp. Obs! | 80 °C/176 °F for max 120 min |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 65 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -40 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 150 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -40 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Yes |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Termostat |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Termostat |
| Produkttillbehör | Brytare, tillbehör |
| Produkttyp | KP81 |
| Reset | Manuell max. |
| SCIP ID nr | c1a694ec-501f-43db-83d2-8a9a314459e0 |
| SCIP-dokumentproduktnamn | KP KPS KPU Thermostat |
| Servicerbar | Nej |
| SS-EN60947 elektriska egenskaper | Isolering: 400VFöroreningsgrad: 3Märkimpulsspänning: 4kVShort circuit prot, fuse: 16A |
| SS-EN60947 kopplingsegenskaper | Flex., hylsor: 0,5–1,5mm2Flex., inga hylsor: 0,7–2,5mm2Solid/tvinnad: 0,75–2,5mm2 |
| Temperaturområde [°C] [Max] | 116 °C |
| Temperaturområde [°C] [Min] | 80 °C |
| Temperaturområde [°F] [Max] | 240 °F |
| Temperaturområde [°F] [Min] | 175 °F |
| Typ av givare | Fjärrbulbgivare |
| UL godk. fil nummer | E31024MH27572 |
| UL-certifiering | Yes |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.458 Kilogram |
| Nettovikt | 0.389 Kilogram |
| Volym | 1.281 Liter |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702423229505 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |