
Termostat, KP79
060L128166
Temperaturområde [°C]: 50 - 100, Reset: Manuell max., Kontaktfunk.: SPDT, Typ av givare: Styv givare, Kapslingsgrad IP: IP55
Denna produkt har utgått.
Om produkten inte längre är tillgänglig för köp kan du fortfarande hitta information om den, inklusive servicemanualer, ritningar osv.
Om du letar efter en liknande produkt kan du kolla in andra alternativ inom samma produkttyp genom att besöka produkttyp-sidan.: KP, KP
060L128166
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1)Cadmium oxide (CAS no.1306-19-0) |
| Anslutning för dykrör | M 18 x 1.5 |
| Antal per förpackningsformat | 10 antal |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Diff. vid max. område [°C] | 5.5 °C |
| Diff. vid max. område [K] | 5.5 K |
| Diff. vid min. område [°C] | 5.5 °C |
| Diff. vid min. område [K] | 5.5 K |
| Differens typ | Fast |
| Dykrör, min. längd [mm] | 110 mm |
| Dykrör, min. längd [tum] | 6 9/16 in |
| El. ansl. strl. | Pg 13.5 |
| Elektr. ansl. notering | Metalkabelbox |
| Elektr. ansl. Utv./Inv. | Hona |
| Elektr. spec. standard | EN 60947-5 |
| Elektrisk anslutning | Kabelförskruvning |
| Elektrisk anslutning, standard | DIN 40430 |
| EU RoHS-undantagsklausul | No |
| Förpackningsformat | Multipack |
| Fyllning typ | Adsorption |
| Givarstorlek (Ø x L) [tum] | 1/2 x 2 1/2 in |
| Givarstorlek (Ø x L) mm | 13 x 63 mm |
| Godkännande | BVCCCCEDNVEACGLLLC CDC EURO-TYSKLVDRINARMRSRoHS Kinac UL us UL353, CS C22.2c UL us UL873, CS C22.2 |
| Innehåller batterier | No |
| Kapslingsgrad IP | IP55 |
| Kontakt belastning | AC15=10 A, 400 VAC1=16 A, 400 VAC3=16 A, 400 VDC13=12 W, 220 VLR=112 A, 400 V |
| Kontaktfunk. | SPDT |
| Material Description | KP79 Thermostat M/10 |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Max. givartemperatur [°C] | 150 °C |
| Max. givartemperatur [°F] | 302.0 °F |
| Omg. Temp. Obs! | 80 °C/176 °F for max 120 min |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 65 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -40 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 150 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -40 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Yes |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Termostat |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Termostat |
| Produkttillbehör | Brytare, tillbehör |
| Produkttyp | KP79 |
| Reset | Manuell max. |
| SCIP ID nr | c1a694ec-501f-43db-83d2-8a9a314459e0 |
| SCIP-dokumentproduktnamn | KP KPS KPU Thermostat |
| Servicerbar | Nej |
| SS-EN60947 elektriska egenskaper | Isolering: 400VFöroreningsgrad: 3Märkimpulsspänning: 4kVShort circuit prot, fuse: 16A |
| SS-EN60947 kopplingsegenskaper | Flex., hylsor: 0,5–1,5mm2Flex., inga hylsor: 0,7–2,5mm2Solid/tvinnad: 0,75–2,5mm2 |
| Temperaturområde [°C] [Max] | 100 °C |
| Temperaturområde [°C] [Min] | 50 °C |
| Temperaturområde [°F] [Max] | 212 °F |
| Temperaturområde [°F] [Min] | 122 °F |
| Typ av givare | Styv givare |
| UL godk. fil nummer | E31024MH27572 |
| UL-certifiering | Yes |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.729 Kilogram |
| Nettovikt | 0.714 Kilogram |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Volym | 3.684 Liter |
| EAN/UPC | 5715162135037 |