
Termostat, KP61
060L126366
Temperaturområde [°C]: -30 - 15, Reset: Auto, Kontaktfunk.: SPDT, Typ av givare: Kapillär rörsgivare, Längd på kapillärrör [mm]: 4000, Kapslingsgrad IP: IP30
060L126366
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1)Cadmium oxide (CAS no.1306-19-0) |
| Antal per förpackningsformat | 10 antal |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Other Dangerous Goods |
| Diff. vid max. område [°C] [Max] | 7.0 °C |
| Diff. vid max. område [°C] [Min] | 1.5 °C |
| Diff. vid max. område [K] [Max] | 7.0 K |
| Diff. vid max. område [K] [Min] | 5.5 K |
| Diff. vid max. område [K] [Min] | 1.5 K |
| Diff. vid min. område [°C] [Max] | 23.0 °C |
| Diff. vid min. område [°C] [Min] | 5.5 °C |
| Diff. vid min. område [K] [Max] | 23.0 K |
| Differens typ | Justerbar |
| El. ansl. strl. | 6-14 mm |
| Elektr. spec. standard | EN 60947-5 |
| Elektrisk anslutning | Gummikabelbox |
| EU RoHS-undantagsklausul | No |
| Förpackningsformat | Multipack |
| Fyllning typ | Ånga |
| Givarstorlek (Ø x L) [tum] | 1/10 x 19 5/8 in |
| Givarstorlek (Ø x L) mm | 2.5 x 500 mm |
| Godkännande | BVCCCCECMIMDNVEACGLLLC CDC EURO-TYSKLRLVDRINARMRSRoHS Kinac UL us UL873, CS C22.2 |
| Ingående delar | SkruvarVäggfäste |
| Innehåller batterier | No |
| Kap. längd på kapillärrör, fraktion [tum] | 157 1/2 in |
| Kapslingsgrad IP | IP30 |
| Kapslingsgrad Nema (~) | 1 |
| Kontakt belastning | AC15=10 A, 400 VAC1=16 A, 400 VAC3=16 A, 400 VDC13=12 W, 220 VLR=112 A, 400 V |
| Kontaktfunk. | SPDT |
| Längd på kapillärrör [mm] | 4000 mm |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Material Description | KP61 Thermostat M/10 |
| Max. givartemperatur [°C] | 120 °C |
| Max. givartemperatur [°F] | 248.0 °F |
| Omg. Temp. Obs! | 80 °C/176 °F for max 120 min |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 65 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -40 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 150 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -40 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Yes |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Termostat |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Termostat |
| Produkttillbehör | Brytare, tillbehör |
| Produkttyp | KP61 |
| Reset | Auto |
| SCIP ID nr | c1a694ec-501f-43db-83d2-8a9a314459e0 |
| SCIP-dokumentproduktnamn | KP KPS KPU Thermostat |
| Servicerbar | Nej |
| SS-EN60947 elektriska egenskaper | Isolering: 400VFöroreningsgrad: 3Märkimpulsspänning: 4kVShort circuit prot, fuse: 16A |
| SS-EN60947 kopplingsegenskaper | Flex., hylsor: 0,5–1,5mm2Flex., inga hylsor: 0,7–2,5mm2Solid/tvinnad: 0,75–2,5mm2 |
| Temperaturområde [°C] [Max] | 15 °C |
| Temperaturområde [°C] [Min] | -30 °C |
| Temperaturområde [°F] [Max] | 59 °F |
| Temperaturområde [°F] [Min] | -22 °F |
| Typ av givare | Kapillär rörsgivare |
| UL godk. fil nummer | E31024 |
| UL-certifiering | Yes |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.684 Kilogram |
| Nettovikt | 0.565 Kilogram |
| Volym | 1.993 Liter |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702428942119 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |