
Termostat, KP61
060L124866
Temperaturområde [°C]: -30 - 15, Reset: Auto, Kontaktfunk.: SPDT, Typ av givare: Kapillär rörsgivare, Längd på kapillärrör [mm]: 4000, Kapslingsgrad IP: IP30
Denna produkt har utgått.
Om produkten inte längre är tillgänglig för köp kan du fortfarande hitta information om den, inklusive servicemanualer, ritningar osv.
Om du letar efter en liknande produkt kan du kolla in andra alternativ inom samma produkttyp genom att besöka produkttyp-sidan.: KP, KP
060L124866
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1)Cadmium oxide (CAS no.1306-19-0) |
| Antal per förpackningsformat | 14 antal |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Other Dangerous Goods |
| Diff. vid max. område [°C] [Max] | 7.0 °C |
| Diff. vid max. område [°C] [Min] | 1.5 °C |
| Diff. vid max. område [K] [Max] | 7.0 K |
| Diff. vid max. område [K] [Min] | 5.5 K |
| Diff. vid max. område [K] [Min] | 1.5 K |
| Diff. vid min. område [°C] [Max] | 23.0 °C |
| Diff. vid min. område [°C] [Min] | 5.5 °C |
| Diff. vid min. område [K] [Max] | 23.0 K |
| Differens typ | Justerbar |
| El. ansl. strl. | 6-14 mm |
| Elektr. spec. standard | EN 60947-5 |
| Elektrisk anslutning | Gummikabelbox |
| EU RoHS-undantagsklausul | No |
| Förpackningsformat | Multipack |
| Fyllning typ | Ånga |
| Givarstorlek (Ø x L) [tum] | 1/10 x 19 5/8 in |
| Givarstorlek (Ø x L) mm | 2.5 x 500 mm |
| Godkännande | BVCCCCECMIMDNVEACGLLLC CDC EURO-TYSKLRLVDRINARMRSRoHS Kinac UL us UL873, CS C22.2 |
| Ingående delar | TvingarVäggfäste |
| Innehåller batterier | No |
| Kap. längd på kapillärrör, fraktion [tum] | 157 1/2 in |
| Kapslingsgrad IP | IP30 |
| Kapslingsgrad Nema (~) | 1 |
| Kontakt belastning | AC15=10 A, 400 VAC1=16 A, 400 VAC3=16 A, 400 VDC13=12 W, 220 VLR=112 A, 400 V |
| Kontaktfunk. | SPDT |
| Längd på kapillärrör [mm] | 4000 mm |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Material Description | TERMOSTAT KP61 A AUT 2M |
| Max. givartemperatur [°C] | 120 °C |
| Max. givartemperatur [°F] | 248.0 °F |
| Omg. Temp. Obs! | 80 °C/176 °F for max 120 min |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 65 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -40 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 150 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -40 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Yes |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Termostat |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Termostat |
| Produkttillbehör | Brytare, tillbehör |
| Produkttyp | KP61 |
| Reset | Auto |
| SCIP ID nr | c1a694ec-501f-43db-83d2-8a9a314459e0 |
| SCIP-dokumentproduktnamn | KP KPS KPU Thermostat |
| Servicerbar | Nej |
| SS-EN60947 elektriska egenskaper | Isolering: 400VFöroreningsgrad: 3Märkimpulsspänning: 4kVShort circuit prot, fuse: 16A |
| SS-EN60947 kopplingsegenskaper | Flex., hylsor: 0,5–1,5mm2Flex., inga hylsor: 0,7–2,5mm2Solid/tvinnad: 0,75–2,5mm2 |
| Temperaturområde [°C] [Max] | 15 °C |
| Temperaturområde [°C] [Min] | -30 °C |
| Temperaturområde [°F] [Max] | 59 °F |
| Temperaturområde [°F] [Min] | -22 °F |
| Typ av givare | Kapillär rörsgivare |
| UL godk. fil nummer | E31024 |
| UL-certifiering | Yes |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.622 Kilogram |
| Nettovikt | 0.529 Kilogram |
| Volym | 1.468 Liter |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702428251587 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |