
Pressure switch, KP47WB
060K4723
Regulation left side [bar]Pe: -0.2 - 7.5, Regulation right side [bar]Pe: 8 - 32, Differential left side [bar]: 0.7 - 4, Differential right side [bar]: 4, Contact function: SPDT+SPST(NO), Reset function, left side: Auto, Reset function, right side: Max convertible
060K4723
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1)Cadmium oxide (CAS no.1306-19-0) |
| Antal per förpackningsformat | 32 pc |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differens höger sida [bar] | 4.0 bar |
| Differens höger sida [psi] | 58.0 psi |
| Differens vänster sida [bar] [Max] | 4.00 bar |
| Differens vänster sida [bar] [Min] | 0.70 bar |
| Differens vänster sida [psi] [Max] | 58.0 psi |
| Differens vänster sida [psi] [Min] | 10.0 psi |
| El. ansl. strl. | 6-14 mm |
| Elektrisk anslutning | Rubber cable gland |
| Förpackningsformat | Industrial pack |
| Godkännande | CCCCECMIMDNVEACLLC CDC EURO-TYSKLVDPEDRINARMRSRoHS Chinac UL us UL873, CS C22.2 |
| Identisk produkt | 060-470366 |
| Information om applikation | Not applicable for liquid line |
| Innehåller batterier | No |
| Kapslingsgrad IP | IP44 |
| Kapslingsgrad Nema (~) | 2 |
| Köldmedium | R113R1233zd(E)R1234yfR1234yzR1234ze(E)R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR454CR455AR507AR513AR515B |
| Kontakt belastning | AC15=10 A, 400 VAC1=16 A, 400 VAC3=16 A, 400 VDC13=12 W, 220 VLR=112 A, 400 VTerminal D: 50 VA, 400 V |
| Kontaktfunk. | SPDT+SPST(NO) |
| Material Description | KP47WB Pressure Switch I/32 |
| Max testtryck höger sida [bar] | 35 bar |
| Max testtryck vänster sida [bar] | 24 bar |
| Max. arb.tryck höger sida [bar] Pe | 32.0 bar |
| Max. arb.tryck höger sida [psig] Pe | 464.0 psig |
| Max. arb.tryck vänster sida | 21.5 bar |
| Max. arb.tryck vänster sida [psig] Pe | 312 psig |
| Oljefria köldmedier | R134aR513AR515B |
| Omg. Temp. Obs! | 80 °C/176 °F for max 120 min |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 65 °C |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -25 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 149 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -13 °F |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Dual Pressure Control |
| Produktgrupp | Switches and thermostats |
| Produktnamn | Pressure switch |
| Produkttillbehör | Switches accessories |
| Produkttyp | KP47WB |
| Reglering höger sida [bar]Pe [Max] | 32.0 bar |
| Reglering höger sida [bar]Pe [Min] | 8.0 bar |
| Reglering höger sida [psig]Pe [Max] | 464.0 psig |
| Reglering höger sida [psig]Pe [Min] | 116.0 psig |
| Reglering vänster sida [bar]Pe [Max] | 7.50 bar |
| Reglering vänster sida [bar]Pe [Min] | -0.20 bar |
| Reglering vänster sida, område Pe | 6 inHg - 108 psig |
| Reset höger | Max convertible |
| Reset vänster | Auto |
| SCIP ID nr | 1b8fc5ed-65e2-48fc-8738-8cce613a9786 |
| SCIP-dokumentproduktnamn | KP KPI |
| Servicerbar | No |
| Smörjmedelskompatibilitet | Oilfree applications |
| SS-EN60947 elektriska egenskaper | Insulation: 400VPollution degree: 3Rated impulse voltage: 4 kVShort circuit prot, fuse: 16A |
| SS-EN60947 kopplingsegenskaper | Flex, ferrules: 0.5-1.5 mm2Flex, no ferrules: 0.7-2.5 mm2Solid/stranded: 0.75-2.5 mm2 |
| Tryck givarelement | Bellows |
| Tryck Utvändig/Invändig | Male |
| Tryckansl. | 1/4 |
| Tryckansl. std | DIN 8906 |
| Tryckansl. typ | Flare |
| UL godk. fil nummer | E31024 |
| UL-godkända köldmedier | R113R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR507AR513AR515B |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 480 Gram |
| Nettovikt | 477 Gram |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5715255012740 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |