
Pressostat, KP17WB
060-549966
Differens vänster sida [bar]: 1, Differens höger sida [bar]: 4, Kontaktfunk.: SPDT+SPST(NO), Reset vänster: Auto, Reset höger: MAX. KONVERTIBEL
Denna produkt har utgått.
Om produkten inte längre är tillgänglig för köp kan du fortfarande hitta information om den, inklusive servicemanualer, ritningar osv.
Om du letar efter en liknande produkt kan du kolla in andra alternativ inom samma produkttyp genom att besöka produkttyp-sidan.: KP
060-549966
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1)Cadmium oxide (CAS no.1306-19-0) |
| Antal per förpackningsformat | 32 antal |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differens höger sida [bar] | 4.0 bar |
| Differens höger sida [psi] | 58.0 psi |
| Differens vänster sida [bar] | 1.00 bar |
| Differens vänster sida [psi] | 14.5 psi |
| EEE-kategori | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| El. ansl. strl. | 6-14 mm |
| Elektrisk anslutning | Gummikabelbox |
| EU RoHS-undantagsklausul | No |
| Fabriksinst. höger sida [bar] | 27.0 bar |
| Fabriksinst. höger sida [psig] | 392 psig |
| Fabriksinst. vänster sida [bar] | 1.0 bar |
| Fabriksinst. vänster sida [psig] | 14.5 psig |
| Flödesgrupp | 1 |
| Förpackningsformat | Industripack |
| Godkännande | CCCCECMIMDNVEACLLC CDC EURO-TYSKLVDPEDRINARMRSRoHS Kinac UL us UL873, CS C22.2 |
| Information om applikation | Not applicable for liquid line |
| Innehåller batterier | No |
| Inom WEEE-omfattningen | Yes |
| Kapslingsgrad IP | IP44 |
| Kapslingsgrad Nema (~) | 2 |
| Kategori | IV |
| Köldmedium | R113R1233zd(E)R1234yfR1234yzR1234ze(E)R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR454CR455AR507AR513AR515B |
| Kontakt belastning | AC15=10 A, 400 VAC1=16 A, 400 VAC3=16 A, 400 VDC13=12 W, 220 VLR=112 A, 400 VPlint D: 50VA, 400V |
| Kontaktfunk. | SPDT+SPST(NO) |
| Material Description | KP17WB Pressure Switch I/32 |
| Max testtryck höger sida [bar] | 35 bar |
| Max testtryck vänster sida [bar] | 35 bar |
| Max. arb.tryck höger sida [bar] Pe | 32.0 bar |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Max. arb.tryck höger sida [psig] Pe | 464.0 psig |
| Max. arb.tryck vänster sida | 17.0 bar |
| Max. arb.tryck vänster sida [psig] Pe | 245 psig |
| Oljefria köldmedier | R134aR513AR515B |
| Omg. Temp. Obs! | 80 °C/176 °F for max 120 min |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 65 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -25 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 149 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -13 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Yes |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Dubbel pressostat |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Pressostat |
| Produkttillbehör | Brytare, tillbehör |
| Produkttyp | KP17WB |
| Reset höger | MAX. KONVERTIBEL |
| Reset vänster | Auto |
| SCIP ID nr | 1b8fc5ed-65e2-48fc-8738-8cce613a9786 |
| Servicerbar | Nej |
| Smörjmedelskompatibilitet | Oljefria tillämpningar |
| SS-EN60947 elektriska egenskaper | Isolering: 400VFöroreningsgrad: 3Märkimpulsspänning: 4kVShort circuit prot, fuse: 16A |
| SS-EN60947 kopplingsegenskaper | Flex., hylsor: 0,5–1,5mm2Flex., inga hylsor: 0,7–2,5mm2Solid/tvinnad: 0,75–2,5mm2 |
| Tryck givarelement | Bälg |
| Tryck Utvändig/Invändig | Hane |
| Tryckansl. | 6 mm |
| Tryckansl. std | DIN 8906 |
| Tryckansl. typ | Lödning, ODF |
| UL godk. fil nummer | E31024 |
| UL-certifiering | Yes |
| UL-godkända köldmedier | R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR507AR513AR515B |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.506 Kilogram |
| Nettovikt | 0.461 Kilogram |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Volym | 0.703 Liter |
| EAN/UPC | 5715162432389 |