
Pressostat, KP15
060-514991
Reglering vänster: -0.2 - 7.5, Område höger sida [bar]Pe: 8 - 32, Differens vänster sida [bar]: 0.7 - 4, Differens höger sida [bar]: 4, Kontaktfunk.: SPDT+SPST(NO), Reset vänster: Auto
Denna produkt har utgått.
Om produkten inte längre är tillgänglig för köp kan du fortfarande hitta information om den, inklusive servicemanualer, ritningar osv.
Om du letar efter en liknande produkt kan du kolla in andra alternativ inom samma produkttyp genom att besöka produkttyp-sidan.: KP
Rekommenderat byte: 060-514966
060-514991
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1)Cadmium oxide (CAS no.1306-19-0) |
| Antal per förpackningsformat | 36 antal |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differens höger sida [bar] | 4.0 bar |
| Differens höger sida [psi] | 58.0 psi |
| Differens vänster sida [bar] [Max] | 4.00 bar |
| Differens vänster sida [bar] [Min] | 0.70 bar |
| Differens vänster sida [psi] [Max] | 58.0 psi |
| Differens vänster sida [psi] [Min] | 10.0 psi |
| El. ansl. strl. | 6-14 mm |
| Elektrisk anslutning | Gummikabelbox |
| EU RoHS-undantagsklausul | No |
| Förpackningsformat | Industripack |
| Godkännande | BVCCCCEDNVEACGLLLC CDC EURO-TYSKLRLVDRINARMRSRoHS Kinac UL us UL873, CS C22.2 |
| Innehåller batterier | No |
| Kapslingsgrad IP | IP30 |
| Kapslingsgrad Nema (~) | 1 |
| Köldmedium | R113R1233zd(E)R1234yfR1234yzR1234ze(E)R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR454CR455AR507AR513AR515B |
| Kontakt belastning | AC15=10 A, 400 VAC1=16 A, 400 VAC3=16 A, 400 VDC13=12 W, 220 VLR=112 A, 400 VPlint D: 50VA, 400V |
| Kontaktfunk. | SPDT+SPST(NO) |
| Material Description | KP15 Pressure Switch I/36 |
| Max testtryck höger sida [bar] | 35 bar |
| Max testtryck vänster sida [bar] | 20 bar |
| Max. arb.tryck höger sida [bar] Pe | 35.0 bar |
| Max. arb.tryck höger sida [psig] Pe | 510.0 psig |
| Max. arb.tryck vänster sida | 17.0 bar |
| Max. arb.tryck vänster sida [psig] Pe | 245 psig |
| Oljefria köldmedier | R134aR513AR515B |
| Omg. Temp. Obs! | 80 °C/176 °F for max 120 min |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 65 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -40 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 149 °F |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -40 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Yes |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Dubbel pressostat |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Pressostat |
| Produkttillbehör | Brytare, tillbehör |
| Produkttyp | KP15 |
| Reglering höger sida [bar]Pe [Max] | 32.0 bar |
| Reglering höger sida [bar]Pe [Min] | 8.0 bar |
| Reglering höger sida [psig]Pe [Max] | 464.0 psig |
| Reglering höger sida [psig]Pe [Min] | 116.0 psig |
| Reglering vänster sida [bar]Pe [Max] | 7.50 bar |
| Reglering vänster sida [bar]Pe [Min] | -0.20 bar |
| Reglering vänster sida, område Pe | 6 inHg - 108 psig |
| Reset höger | Manuell max. |
| Reset vänster | Auto |
| SCIP ID nr | 1b8fc5ed-65e2-48fc-8738-8cce613a9786 |
| SCIP-dokumentproduktnamn | KP KPI |
| Servicerbar | Nej |
| Smörjmedelskompatibilitet | Oljefria tillämpningar |
| SS-EN60947 elektriska egenskaper | Isolering: 400VFöroreningsgrad: 3Märkimpulsspänning: 4kVShort circuit prot, fuse: 16A |
| SS-EN60947 kopplingsegenskaper | Flex., hylsor: 0,5–1,5mm2Flex., inga hylsor: 0,7–2,5mm2Solid/tvinnad: 0,75–2,5mm2 |
| Tryck givarelement | Bälg |
| Tryck Utvändig/Invändig | Hane |
| Tryckansl. | 1/4 |
| Tryckansl. std | DIN 8906 |
| Tryckansl. typ | Flare |
| UL godk. fil nummer | E31024 |
| UL-certifiering | Yes |
| UL-godkända köldmedier | R113R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR507AR513AR515B |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.007 Kilogram |
| Nettovikt | 0.007 Kilogram |
| Volym | 0.007 Liter |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702428545709 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |