
Pressostat, KP7ABS
060-508866
Reglering vänster: 8 - 32, Område höger sida [bar]Pe: 8 - 32, Differens vänster sida [bar]: 4, Differens höger sida [bar]: 4, Kontaktfunk.: 2 SPST(NC), Reset vänster: Manuell max., Reset höger: Manuell max.
060-508866
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1)Cadmium oxide (CAS no.1306-19-0) |
| Antal per förpackningsformat | 24 antal |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differens höger sida [bar] | 4.0 bar |
| Differens höger sida [psi] | 58.0 psi |
| Differens vänster sida [bar] | 4.00 bar |
| Differens vänster sida [psi] | 58.0 psi |
| EEE-kategori | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| El. ansl. strl. | 6-14 mm |
| Elektrisk anslutning | Gummikabelbox |
| EU RoHS-undantagsklausul | No |
| Flödesgrupp | 1 |
| Förpackningsformat | Industripack |
| Godkännande | CCCCECMIMDNVEACLLC CDC EURO-TYSKLVDPEDRINARMRSRoHS Kinac UL us UL873, CS C22.2 |
| Information om applikation | Not applicable for liquid line |
| Ingående delar | Vinkelfäste |
| Innehåller batterier | No |
| Inom WEEE-omfattningen | Yes |
| Kapslingsgrad IP | IP30 |
| Kapslingsgrad Nema (~) | 1 |
| Kategori | IV |
| Köldmedium | R113R1233zd(E)R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR507AR513AR515BR717 |
| Kontakt belastning | AC15=10 A, 400 VAC1=16 A, 400 VAC3=16 A, 400 VDC13=12 W, 220 VLR=112 A, 400 V |
| Kontaktfunk. | 2 SPST(NC) |
| Material Description | PRES KP7ABS HP RES |
| Max testtryck höger sida [bar] | 35 bar |
| Max testtryck vänster sida [bar] | 35 bar |
| Max. arb.tryck höger sida [bar] Pe | 35.0 bar |
| Max. arb.tryck höger sida [psig] Pe | 510.0 psig |
| Max. arb.tryck vänster sida | 35.0 bar |
| Max. arb.tryck vänster sida [psig] Pe | 510 psig |
| Oljefria köldmedier | R134aR513AR515B |
| Omg. Temp. Obs! | 80 °C/176 °F for max 120 min |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 65 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -25 °C |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 149 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -13 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Yes |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Dubbel pressostat |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Pressostat |
| Produkttillbehör | Brytare, tillbehör |
| Produkttyp | KP7ABS |
| Reglering höger sida [bar]Pe [Max] | 32.0 bar |
| Reglering höger sida [bar]Pe [Min] | 8.0 bar |
| Reglering höger sida [psig]Pe [Max] | 464.0 psig |
| Reglering höger sida [psig]Pe [Min] | 116.0 psig |
| Reglering vänster sida [bar]Pe [Max] | 464.00 psig |
| Reglering vänster sida [bar]Pe [Max] | 32.00 bar |
| Reglering vänster sida [bar]Pe [Min] | 8.00 bar |
| Reglering vänster sida [psig]Pe [Min] | 116.00 psig |
| Reset höger | Manuell max. |
| Reset vänster | Manuell max. |
| SCIP ID nr | ec459161-9478-495c-870e-4ae0f13b89b4 |
| SCIP-dokumentproduktnamn | KP Pressure Switch |
| Servicerbar | Nej |
| Smörjmedelskompatibilitet | Oljefria tillämpningar |
| Sprängtryck [bar] | 140.0 bar |
| SS-EN60947 elektriska egenskaper | Isolering: 400VFöroreningsgrad: 3Märkimpulsspänning: 4kVShort circuit prot, fuse: 16A |
| SS-EN60947 kopplingsegenskaper | Flex., hylsor: 0,5–1,5mm2Flex., inga hylsor: 0,7–2,5mm2Solid/tvinnad: 0,75–2,5mm2 |
| Tryck givarelement | Bälg |
| Tryck Utvändig/Invändig | Hane |
| Tryckansl. | 12 x 1.5 |
| Tryckansl. noteringar | Skärring 6mm rör |
| Tryckansl. std | ISO 8434-1 |
| Tryckansl. typ | M |
| UL godk. fil nummer | E31024 |
| UL-certifiering | Yes |
| UL-godkända köldmedier | R113R1234yfR1234ze(E)R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR452BR454AR454CR455AR507AR513AR515BR717 |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.695 Kilogram |
| Nettovikt | 0.65 Kilogram |
| Volym | 0.937 Liter |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702428187114 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |