
Pressostat, KP15
060-206066
Reglering vänster: -0.9 - 7, Område höger sida [bar]Pe: 8 - 32, Differens vänster sida [bar]: 0.7, Differens höger sida [bar]: 4, Kontaktfunk.: SPDT, Reset vänster: Manuell min.
Denna produkt har utgått.
Om produkten inte längre är tillgänglig för köp kan du fortfarande hitta information om den, inklusive servicemanualer, ritningar osv.
Om du letar efter en liknande produkt kan du kolla in andra alternativ inom samma produkttyp genom att besöka produkttyp-sidan.: KP
060-206066
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1)Cadmium oxide (CAS no.1306-19-0) |
| Antal per förpackningsformat | 16 antal |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differens höger sida [bar] | 4.0 bar |
| Differens höger sida [psi] | 58.0 psi |
| Differens vänster sida [bar] | 0.70 bar |
| Differens vänster sida [psi] | 10.0 psi |
| EEE-kategori | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| El. ansl. strl. | NPSM 1/2 - 14 |
| Elektr. ansl. Utv./Inv. | Hona |
| Elektrisk anslutning | Svivelkabelanslutning |
| EU RoHS-undantagsklausul | No |
| Förpackningsformat | Multipack |
| Godkännande | BVCCCCECMIMDNVEACGLLLC CDC EURO-TYSKLRLVDRINARMRSRoHS Kinac UL us UL873, CS C22.2 |
| Information om applikation | Not applicable for liquid line |
| Innehåller batterier | No |
| Inom WEEE-omfattningen | Yes |
| Kap. längd på kapillärrör, fraktion [tum] | 36 in |
| Kapslingsgrad IP | IP30 |
| Kapslingsgrad Nema (~) | 1 |
| Köldmedium | R113R1233zd(E)R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR507AR513AR515B |
| Kontakt belastning | 120Vac,16FLA,96LRA,3APilotDuty16 A resistiv, enfas240 V ac, 8 FLA, 48 LRA240V dc,12W pilot duty(0.05 A)8 A resistiv, enfasExtra: 50 VA,240 V ac pilot duty |
| Kontaktfunk. | SPDT |
| Längd på kapillärrör [mm] | 900 mm |
| Material Description | KP15 Pressure Switch M/16 |
| Max testtryck höger sida [bar] | 35 bar |
| Max testtryck vänster sida [bar] | 20 bar |
| Max. arb.tryck höger sida [bar] Pe | 32.0 bar |
| Max. arb.tryck höger sida [psig] Pe | 465.0 psig |
| Max. arb.tryck vänster sida | 17.0 bar |
| Max. arb.tryck vänster sida [psig] Pe | 245 psig |
| Oljefria köldmedier | R134aR513AR515B |
| Omg. Temp. Obs! | 80 °C/176 °F for max 120 min |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 65 °C |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -40 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 149 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -40 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Yes |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Dubbel pressostat |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Pressostat |
| Produkttillbehör | Brytare, tillbehör |
| Produkttyp | KP15 |
| Reglering höger sida [bar]Pe [Max] | 32.0 bar |
| Reglering höger sida [bar]Pe [Min] | 8.0 bar |
| Reglering höger sida [psig]Pe [Max] | 464.0 psig |
| Reglering höger sida [psig]Pe [Min] | 116.0 psig |
| Reglering vänster sida [bar]Pe [Max] | 7.00 bar |
| Reglering vänster sida [bar]Pe [Min] | -0.90 bar |
| Reglering vänster sida, område Pe | 27 inHg - 101 psig |
| Reset höger | Manuell max. |
| Reset vänster | Manuell min. |
| SCIP ID nr | 1b8fc5ed-65e2-48fc-8738-8cce613a9786 |
| SCIP-dokumentproduktnamn | KP KPI |
| Servicerbar | Nej |
| Smörjmedelskompatibilitet | Oljefria tillämpningar |
| SS-EN60947 elektriska egenskaper | Isolering: 400VFöroreningsgrad: 3Märkimpulsspänning: 4kVShort circuit prot, fuse: 16A |
| SS-EN60947 kopplingsegenskaper | Flex., hylsor: 0,5–1,5mm2Flex., inga hylsor: 0,7–2,5mm2Solid/tvinnad: 0,75–2,5mm2 |
| Tryck givarelement | Bälg |
| Tryck Utvändig/Invändig | Hona |
| Tryckansl. | 1/4 |
| Tryckansl. std | DIN 8912 |
| Tryckansl. typ | Flare-mutter |
| UL godk. fil nummer | E31024 |
| UL-certifiering | Yes |
| UL-godkända köldmedier | R113R1234yfR1234ze(E)R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR452BR454AR454CR455AR507AR513AR515B |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.672 Kilogram |
| Nettovikt | 0.6 Kilogram |
| Volym | 1.281 Liter |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702428012287 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |