
Pressostat, KP15A
060-204266
Reglering vänster: -0.2 - 7.5, Område höger sida [bar]Pe: 8 - 32, Differens vänster sida [bar]: 0.7 - 4, Differens höger sida [bar]: 4, Kontaktfunk.: SPDT+SPST(NO), Reset vänster: Auto, Reset höger: Manuell max.
Denna produkt har utgått.
Om produkten inte längre är tillgänglig för köp kan du fortfarande hitta information om den, inklusive servicemanualer, ritningar osv.
Om du letar efter en liknande produkt kan du kolla in andra alternativ inom samma produkttyp genom att besöka produkttyp-sidan.: KP
060-204266
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Antal per förpackningsformat | 32 antal |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differens höger sida [bar] | 4.0 bar |
| Differens höger sida [psi] | 58.0 psi |
| Differens vänster sida [bar] [Max] | 4.00 bar |
| Differens vänster sida [bar] [Min] | 0.70 bar |
| Differens vänster sida [psi] [Max] | 58.0 psi |
| Differens vänster sida [psi] [Min] | 10.0 psi |
| EEE-kategori | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| El. ansl. strl. | NPSM 1/2 - 14 |
| Elektr. ansl. Utv./Inv. | Hona |
| Elektrisk anslutning | Svivelkabelanslutning |
| EU RoHS-undantagsklausul | No |
| Förpackningsformat | Multipack |
| Godkännande | BVCCCCEDNVEACGLLLC CDC EURO-TYSKLRLVDRINARMRSRoHS Kinac UL us UL873, CS C22.2 |
| Information om applikation | Not applicable for liquid line |
| Innehåller batterier | No |
| Inom WEEE-omfattningen | Yes |
| Kapslingsgrad IP | IP30 |
| Kapslingsgrad Nema (~) | 1 |
| Köldmedium | R113R1233zd(E)R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR507AR513AR515BR717 |
| Kontakt belastning | 120Vac,16FLA,96LRA,3APilotDuty16 A resistiv, enfas240 V AC, 8 FLA, 48 LRA240V dc,12W pilot duty(0.05 A)8 A resistiv, enfasExtra: 50 VA,240 V ac pilot duty |
| Kontaktfunk. | SPDT+SPST(NO) |
| Material Description | KP15A Pressure Switch M/32 |
| Max testtryck höger sida [bar] | 35 bar |
| Max testtryck vänster sida [bar] | 20 bar |
| Max. arb.tryck höger sida [bar] Pe | 32.0 bar |
| Max. arb.tryck höger sida [psig] Pe | 465.0 psig |
| Max. arb.tryck vänster sida | 17.0 bar |
| Max. arb.tryck vänster sida [psig] Pe | 245 psig |
| Oljefria köldmedier | R134aR513AR515B |
| Omg. Temp. Obs! | 80 °C/176 °F for max 120 min |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 65 °C |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -40 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 149 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -40 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Yes |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Dubbel pressostat |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Pressostat |
| Produkttillbehör | Brytare, tillbehör |
| Produkttyp | KP15A |
| Reglering höger sida [bar]Pe [Max] | 32.0 bar |
| Reglering höger sida [bar]Pe [Min] | 8.0 bar |
| Reglering höger sida [psig]Pe [Max] | 464.0 psig |
| Reglering höger sida [psig]Pe [Min] | 116.0 psig |
| Reglering vänster sida [bar]Pe [Max] | 7.50 bar |
| Reglering vänster sida [bar]Pe [Min] | -0.20 bar |
| Reglering vänster sida, område Pe | 6 inHg - 108 psig |
| Reset höger | Manuell max. |
| Reset vänster | Auto |
| SCIP ID nr | b1323c86-8856-44cc-b1c6-6849abe37ee4 |
| SCIP-dokumentproduktnamn | KP/KPI pressure switch |
| Servicerbar | Nej |
| Smörjmedelskompatibilitet | Oljefria tillämpningar |
| SS-EN60947 elektriska egenskaper | Isolering: 400VFöroreningsgrad: 3Märkimpulsspänning: 4kVShort circuit prot, fuse: 16A |
| SS-EN60947 kopplingsegenskaper | Flex., hylsor: 0,5–1,5mm2Flex., inga hylsor: 0,7–2,5mm2Solid/tvinnad: 0,75–2,5mm2 |
| Tryck givarelement | Bälg |
| Tryck Utvändig/Invändig | Hane |
| Tryckansl. | 10 x 0.75 |
| Tryckansl. std | ISO 261 |
| Tryckansl. typ | M |
| UL godk. fil nummer | E31024 |
| UL-certifiering | Yes |
| UL-godkända köldmedier | R113R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR507AR513AR515BR717 |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.6 Kilogram |
| Nettovikt | 0.555 Kilogram |
| Volym | 1.24 Liter |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702428015301 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |