
Pressostat, KP17W
060-202991
Reglering vänster: -0.2 - 7.5, Område höger sida [bar]Pe: 8 - 32, Differens vänster sida [bar]: 0.7 - 4, Differens höger sida [bar]: 4, Kontaktfunk.: SPDT+SPST(NO), Reset vänster: Auto, Reset höger: Auto
060-202991
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1)Cadmium oxide (CAS no.1306-19-0) |
| Antal per förpackningsformat | 32 antal |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differens höger sida [bar] | 4.0 bar |
| Differens höger sida [psi] | 58.0 psi |
| Differens vänster sida [bar] [Max] | 4.00 bar |
| Differens vänster sida [bar] [Min] | 0.70 bar |
| Differens vänster sida [psi] [Max] | 58.0 psi |
| Differens vänster sida [psi] [Min] | 10.0 psi |
| Elektr. ansl. Utv./Inv. | Hona |
| EU RoHS-undantagsklausul | No |
| Flödesgrupp | 1 |
| Förpackningsformat | Multipack |
| Godkännande | BVCCCCEDNVEACGLLLC CDC EURO-TYSKLRLVDPEDRINARMRSRoHS Kinac UL us UL873, CS C22.2 |
| Innehåller batterier | No |
| Kap. längd på kapillärrör, fraktion [tum] | 36 in |
| Kapslingsgrad IP | IP30 |
| Kapslingsgrad Nema (~) | 1 |
| Kategori | IV |
| Köldmedium | R113R1233zd(E)R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR507AR513A |
| Kontakt belastning | 120Vac,16FLA,96LRA,3APilotDuty16 A resistiv, enfas240 V AC, 8 FLA, 48 LRA240V dc,12W pilot duty(0.05 A)8 A resistiv, enfasExtra: 50 VA,240 V ac pilot duty |
| Kontaktfunk. | SPDT+SPST(NO) |
| Längd på kapillärrör [mm] | 900 mm |
| Material Description | KP17W Pressure Switch M/32 |
| Max testtryck höger sida [bar] | 35 bar |
| Max testtryck vänster sida [bar] | 20 bar |
| Max. arb.tryck höger sida [bar] Pe | 32.0 bar |
| Max. arb.tryck höger sida [psig] Pe | 464.0 psig |
| Max. arb.tryck vänster sida | 17.0 bar |
| Max. arb.tryck vänster sida [psig] Pe | 245 psig |
| Oljefria köldmedier | R134aR513AR515B |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 65 °C |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -25 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 149 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -13 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Yes |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Dubbel pressostat |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Pressostat |
| Produkttillbehör | Brytare, tillbehör |
| Produkttyp | KP17W |
| Reglering höger sida [bar]Pe [Max] | 32.0 bar |
| Reglering höger sida [bar]Pe [Min] | 8.0 bar |
| Reglering höger sida [psig]Pe [Max] | 464.0 psig |
| Reglering höger sida [psig]Pe [Min] | 116.0 psig |
| Reglering vänster sida [bar]Pe [Max] | 7.50 bar |
| Reglering vänster sida [bar]Pe [Min] | -0.20 bar |
| Reglering vänster sida, område Pe | 6 inHg - 108 psig |
| Reset höger | Auto |
| Reset vänster | Auto |
| SCIP ID nr | 1b8fc5ed-65e2-48fc-8738-8cce613a9786 |
| SCIP-dokumentproduktnamn | KP KPI |
| Servicerbar | Nej |
| Smörjmedelskompatibilitet | Oljefria tillämpningar |
| Tryck givarelement | Bälg |
| Tryck Utvändig/Invändig | Hona |
| Tryckansl. | 1/4 |
| Tryckansl. std | DIN 8912 |
| Tryckansl. typ | Flare-mutter |
| UL godk. fil nummer | E31024 |
| UL-certifiering | Yes |
| UL-godkända köldmedier | R113R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR507AR513A |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.682 Kilogram |
| Nettovikt | 0.637 Kilogram |
| Volym | 1.281 Liter |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702424498252 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |