Differenstryckvakt, MP55A
060B018366
Diff.tryckområde [bar]: 0.3 - 4.5, Reset: Manuell min., Tryckansl. typ: M, Tryckansl.: 12 x 1.5, Kapslingsgrad IP: IP20, Max. Arbetstryck [bar]: 17
Denna produkt har utgått.
Om produkten inte längre är tillgänglig för köp kan du fortfarande hitta information om den, inklusive servicemanualer, ritningar osv.
Om du letar efter en liknande produkt kan du kolla in andra alternativ inom samma produkttyp genom att besöka produkttyp-sidan.: MP54 / MP55 / MP55A
Rekommenderat byte: 060B018391
060B018366
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Antal per förpackningsformat | 21 antal |
| Arbetsområde LP-sida [bar] Pe [Max] | 12 bar |
| Arbetsområde LP-sida [bar] Pe [Min] | -1 bar |
| Arbetsområde LP-sida [psig] Pe [Max] | 175 psig |
| Arbetsområde LP-sida [psig] Pe [Min] | -15 psig |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Diff.tryckområde [bar] [Max] | 4.50 bar |
| Diff.tryckområde [bar] [Min] | 0.30 bar |
| Diff.tryckområde [MPa] [Max] | 0.45 MPa |
| Diff.tryckområde [MPa] [Min] | 0.03 MPa |
| Diff.tryckområde [psi] [Max] | 65.0 psi |
| Diff.tryckområde [psi] [Min] | 4.3 psi |
| El. ansl. strl. | Pg 13.5 |
| Elektr. ansl. Utv./Inv. | Hona |
| Elektrisk anslutning | Kabelförskruvning |
| Elektrisk anslutning, standard | DIN 40430 |
| Fabriksinställning [psig] | 9.0 psig |
| Förpackningsformat | Multipack |
| Godkännande | CCCCECMIMEACLLC CDC EURO-TYSKLVDRoHSRoHS KinaTYSKUKCA |
| Innehåller batterier | No |
| Justering | Frånkoppling p.g.a. fallande tryck |
| Kapslingsgrad IP | IP20 |
| Köldmedium | R11R12R123R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR507CR513AR515BR717 |
| Kontakt belastning | AC15=2 A, 250 VDC13=0.2 A, 250 V |
| Kontaktdifferens [bar] | 0.20 bar |
| Kontaktfunk. | SPDT |
| Material Description | MP55A Diff. Pressure Switch M/21 |
| Max. Arbetstryck [bar] | 17.0 bar |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Max. Arbetstryck [psig] | 245 psig |
| Max. testtryck [bar] Pe | 22.0 bar |
| Max. testtryck [psig] | 319.0 psig |
| Omg. Temp. Obs! | Bellows max 100 °C/212 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 60 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -40 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 140 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -40 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Out of scope |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Diff. pressostat |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Differenstryckvakt |
| Produkttillbehör | Allmänna tillbehör |
| Produkttyp | MP55A |
| Reset | Manuell min. |
| SCIP ID nr | d6c79256-254f-4a74-9674-fbd37043a658 |
| Servicerbar | Nej |
| SS-EN60947 elektriska egenskaper | Isolering: 250VFöroreningsgrad: 3Märkimpulsspänning: 4kVKortslutningsskydd, säkring: 2A |
| SS-EN60947 kopplingsegenskaper | Flex., hylsor: 0,2–1,0mm2Flex., inga hylsor: 0,2–1,5mm2Solid/tvinnad: 0,2–1,5mm2 |
| Tryck Utvändig/Invändig | Hane |
| Tryckansl. | 12 x 1.5 |
| Tryckansl. noteringar | Skärring 6mm rör |
| Tryckansl. std | ISO 8434-1 |
| Tryckansl. typ | M |
| UL-godkända köldmedier | R11R12R123R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR507CR513AR515B |
| Utlösningstid relä [s] | 60 s |
| Utrustning | Termiskt tidsrelä |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.775 Kilogram |
| Nettovikt | 0.692 Kilogram |
| Volym | 1.943 Liter |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702428365628 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |