
Differenstryckvakt, MP55A
060B017666
Diff.tryckområde [bar]: 0.3 - 4.5, Reset: Manuell min., Tryckansl. typ: G, Tryckansl.: 3/8, Kapslingsgrad IP: IP20, Max. Arbetstryck [bar]: 17
Denna produkt har utgått.
Om produkten inte längre är tillgänglig för köp kan du fortfarande hitta information om den, inklusive servicemanualer, ritningar osv.
Om du letar efter en liknande produkt kan du kolla in andra alternativ inom samma produkttyp genom att besöka produkttyp-sidan.: MP54 / MP55 / MP55A
Rekommenderat byte: 060B017691
060B017666
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Antal per förpackningsformat | 21 antal |
| Arbetsområde LP-sida [bar] Pe [Max] | 12 bar |
| Arbetsområde LP-sida [bar] Pe [Min] | -1 bar |
| Arbetsområde LP-sida [psig] Pe [Max] | 175 psig |
| Arbetsområde LP-sida [psig] Pe [Min] | -15 psig |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Diff.tryckområde [bar] [Max] | 4.50 bar |
| Diff.tryckområde [bar] [Min] | 0.30 bar |
| Diff.tryckområde [MPa] [Max] | 0.45 MPa |
| Diff.tryckområde [MPa] [Min] | 0.03 MPa |
| Diff.tryckområde [psi] [Max] | 65.0 psi |
| Diff.tryckområde [psi] [Min] | 4.3 psi |
| El. ansl. strl. | Pg 13.5 |
| Elektr. ansl. Utv./Inv. | Hona |
| Elektrisk anslutning | Kabelförskruvning |
| Elektrisk anslutning, standard | DIN 40430 |
| Fabriksinställning [psig] | 9.0 psig |
| Förpackningsformat | Multipack |
| Godkännande | CCCCECMIMEACLLC CDC EURO-TYSKLVDRoHSRoHS KinaTYSKUKCA |
| Innehåller batterier | No |
| Justering | Frånkoppling p.g.a. fallande tryck |
| Kapslingsgrad IP | IP20 |
| Köldmedium | R11R12R123R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR507CR513AR515BR717 |
| Kontakt belastning | AC15=2 A, 250 VDC13=0.2 A, 250 V |
| Kontaktdifferens [bar] | 0.20 bar |
| Kontaktfunk. | SPDT |
| Material Description | DIFF.PRES MP55A A 90SEK |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Max. Arbetstryck [bar] | 17.0 bar |
| Max. Arbetstryck [psig] | 245 psig |
| Max. testtryck [bar] Pe | 22.0 bar |
| Max. testtryck [psig] | 319.0 psig |
| Omg. Temp. Obs! | Bellows max 100 °C/212 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 60 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -40 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 140 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -40 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Out of scope |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Diff. pressostat |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Differenstryckvakt |
| Produkttillbehör | Allmänna tillbehör |
| Produkttyp | MP55A |
| Reset | Manuell min. |
| SCIP ID nr | d6c79256-254f-4a74-9674-fbd37043a658 |
| Servicerbar | Nej |
| SS-EN60947 elektriska egenskaper | Isolering: 250VFöroreningsgrad: 3Märkimpulsspänning: 4kVKortslutningsskydd, säkring: 2A |
| SS-EN60947 kopplingsegenskaper | Flex., hylsor: 0,2–1,0mm2Flex., inga hylsor: 0,2–1,5mm2Solid/tvinnad: 0,2–1,5mm2 |
| Tryck Utvändig/Invändig | Hane |
| Tryckansl. | 3/8 |
| Tryckansl. std | ISO 228-1 |
| Tryckansl. typ | G |
| UL-godkända köldmedier | R11R12R123R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR507CR513AR515B |
| Utlösningstid relä [s] | 90 s |
| Utrustning | Termiskt tidsrelä |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.898 Kilogram |
| Nettovikt | 0.804 Kilogram |
| Volym | 1.936 Liter |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702428365574 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |