
Differenstryckvakt, MP55
060B017266
Diff.tryckområde [bar]: 0.3 - 4.5, Reset: Manuell min., Tryckansl. typ: Flare, Tryckansl.: 1/4 in, Kapslingsgrad IP: IP20, Max. Arbetstryck [bar]: 17
Denna produkt har utgått.
Om produkten inte längre är tillgänglig för köp kan du fortfarande hitta information om den, inklusive servicemanualer, ritningar osv.
Om du letar efter en liknande produkt kan du kolla in andra alternativ inom samma produkttyp genom att besöka produkttyp-sidan.: MP54 / MP55 / MP55A
Rekommenderat byte: 060B017291
060B017266
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Annan RoHS-dokumentation | Saudi Arabia RoHS |
| Antal per förpackningsformat | 21 antal |
| Arbetsområde LP-sida [bar] Pe [Max] | 12 bar |
| Arbetsområde LP-sida [bar] Pe [Min] | -1 bar |
| Arbetsområde LP-sida [psig] Pe [Max] | 175 psig |
| Arbetsområde LP-sida [psig] Pe [Min] | -15 psig |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Diff.tryckområde [bar] [Max] | 4.50 bar |
| Diff.tryckområde [bar] [Min] | 0.30 bar |
| Diff.tryckområde [MPa] [Max] | 0.45 MPa |
| Diff.tryckområde [MPa] [Min] | 0.03 MPa |
| Diff.tryckområde [psi] [Max] | 65.0 psi |
| Diff.tryckområde [psi] [Min] | 4.3 psi |
| El. ansl. strl. | Pg 13.5 |
| Elektr. ansl. Utv./Inv. | Hona |
| Elektr. spec. standard | EN 60947-5 |
| Elektrisk anslutning | Kabelförskruvning |
| Elektrisk anslutning, standard | DIN 40430 |
| Fabriksinställning [psig] | 9.0 psig |
| Förpackningsformat | Multipack |
| Godkännande | CCCCECMIMEACGLLLC CDC EURO-TYSKLVDRINARoHSRoHS KinaTYSKUKCA |
| Identisk produkt | 060B101266 |
| Innehåller batterier | No |
| Justering | Frånkoppling p.g.a. fallande tryck |
| Kapslingsgrad IP | IP20 |
| Köldmedium | R11R113R12R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR507CR513AR515B |
| Kontakt belastning | AC15=2 A, 250 VDC13=0.2 A, 250 V |
| Kontaktdifferens [bar] | 0.20 bar |
| Kontaktfunk. | SPDT |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Material Description | DIFF.PRES MP55 F A 90SEK |
| Max. Arbetstryck [bar] | 17.0 bar |
| Max. Arbetstryck [psig] | 245 psig |
| Max. testtryck [bar] Pe | 22.0 bar |
| Max. testtryck [psig] | 319.0 psig |
| Omg. Temp. Obs! | Bellows max 100 °C/212 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 60 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -40 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 140 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -40 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Yes |
| Överensstämmelse med RoHS | Out of scope |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktbeskrivning | Diff. pressostat |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Differenstryckvakt |
| Produkttillbehör | Allmänna tillbehör |
| Produkttyp | MP55 |
| Reset | Manuell min. |
| SCIP ID nr | d6c79256-254f-4a74-9674-fbd37043a658 |
| Servicerbar | Nej |
| SS-EN60947 elektriska egenskaper | Isolering: 250VFöroreningsgrad: 3Märkimpulsspänning: 4kVKortslutningsskydd, säkring: 2A |
| SS-EN60947 kopplingsegenskaper | Flex., hylsor: 0,2–1,0mm2Flex., inga hylsor: 0,2–1,5mm2Solid/tvinnad: 0,2–1,5mm2 |
| Tryck Utvändig/Invändig | Hane |
| Tryckansl. | 1/4 in |
| Tryckansl. std | DIN 8906 |
| Tryckansl. typ | Flare |
| UL-godkända köldmedier | R11R113R12R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR422BR422DR438AR448AR449AR449BR450AR452AR507CR513AR515B |
| Utlösningstid relä [s] | 90 s |
| Utrustning | Termiskt tidsrelä |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.742 Kilogram |
| Nettovikt | 0.662 Kilogram |
| Volym | 1.929 Liter |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702428365536 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |