
Pressure switch, CKB
061Z5009
Reset function: Manual, Pressure connection type: Flare, Pressure connection size: 1/4 in, Enclosure rating IP: IP65, Max. Working Pressure [bar]: 143
061Z5009
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Antal per förpackningsformat | 25 pc |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Elektr. ansl. notering | DIN plug not included |
| Elektrisk anslutning | DIN Spade |
| Förpackningsformat | Industrial pack |
| Godkännande | C UL US UL60730CE 0035TÜV |
| Högre aktivt tryck [bar] | 123.00 bar |
| Högre aktivt tryck [psi] | 1784 psi |
| Innehåller batterier | No |
| Kapslingsgrad IP | IP65 |
| Köldmedium | R744 |
| Kontakt belastning | AC=6 A, 250 V |
| Kontaktfunk. | SPDT |
| Material Description | CKB Pressure Switch CKB-2UCBM5009 |
| Max. Arbetstryck [bar] | 143.0 bar |
| Max. Arbetstryck [psig] | 2074 psig |
| Medietemperaturområde [°C] [Max] | 150 °C |
| Medietemperaturområde [°C] [Min] | -40 °C |
| Medietemperaturområde [°F] [Max] | 302 °F |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Medietemperaturområde [°F] [Min] | -40 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 70 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -40 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 158 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -40 °F |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktgrupp | Switches and thermostats |
| Produktnamn | Pressure switch |
| Produkttyp | CKB |
| Reset | Manual |
| Specification nyckel | CKB-2UCBM5009 |
| Tryck Utvändig/Invändig | Female |
| Tryckansl. | 1/4 in |
| Tryckansl. noteringar | Deflator |
| Tryckansl. typ | Flare |
| Tryckanslutningslängd [tum] | 1.69 in |
| Tryckanslutningslängd[mm] | 43 mm |
| Tryckområde, kategori | High pressure |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.253 Kilogram |
| Nettovikt | 0.214 Kilogram |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Volym | 7.762 Liter |
| EAN/UPC | 5715255007142 |