
Patronpressostat, LCB, 0.7 bar, 0 bar
061F7003
Högre aktivt tryck [bar]: 0.7, Lägre aktivt tryck [bar]: 0, Reset: Auto, Kontaktfunk.: SPST(NO), Tryckansl. typ: Flare, Tryckansl.: 1/4 in, Elektrisk anslutning: Flatkontakter, Kapslingsgrad IP: IP40
061F7003
Specifikation/en
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| ämnen REACHs kandidatlista | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Antal per förpackningsformat | 300 antal |
| CE-godkänd | Yes |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Elektrisk anslutning | Flatkontakter |
| Förpackningsformat | Industripack |
| Godkännande | CEUKCA |
| Högre aktivt tryck [bar] | 0.70 bar |
| Högre aktivt tryck [psi] | 10 psi |
| Hus | REGULJÄR |
| Innehåller batterier | No |
| Kapslingsgrad IP | IP40 |
| Köldmedium | R125R134aR22R404AR407CR407HR410AR438AR448AR449AR452AR513A |
| Kontakt belastning | AC=4 A, 250 V |
| Kontaktfunk. | SPST(NO) |
| Lägre aktivt tryck [bar] | 0.00 bar |
| Lägre aktivt tryck [psi] | 0 psi |
| Material Description | LCB Cartridge Switch FA08 I/300 |
| Max. Arbetstryck [bar] | 35.0 bar |
| Max. Arbetstryck [psig] | 508 psig |
| Medietemperaturområde [°C] [Max] | 135 °C |
| Medietemperaturområde [°C] [Min] | -55 °C |
| Medietemperaturområde [°F] [Max] | 275 °F |
| Medietemperaturområde [°F] [Min] | -70 °F |
| Oljefria köldmedier | R134aR513A |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Max] | 85 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°C] [Min] | -30 °C |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Max] | 185 °F |
| Omgivningstemperatur, område [°F] [Min] | -20 °F |
| Överensstämmelse med Kinas RoHS | Out of scope |
| Överensstämmelse med RoHS | Out of scope |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktgrupp | Brytare och termostater |
| Produktnamn | Patronpressostat |
| Produkttillbehör | Brytare, tillbehör |
| Produkttyp | LCB |
| Reset | Auto |
| SCIP ID nr | 3214dac9-e7f5-4553-abfe-56ba718eab3c |
| SCIP-dokumentproduktnamn | ACB/LCB, Cartridge pressure switch, flare connection |
| Servicerbar | Nej |
| Smörjmedelskompatibilitet | Oljefria tillämpningar |
| Specification nyckel | LCB-FA08 |
| Sprängtryck [bar] | 200.0 bar |
| Sprängtryck [psig] | 2900 psig |
| Tryck Utvändig/Invändig | Hona |
| Tryckansl. | 1/4 in |
| Tryckansl. noteringar | Ingen deflator |
| Tryckansl. typ | Flare |
| Tryckområde, kategori | Lågt tryck |
Allmänna specifikationer
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| Bruttovikt | 0.029 Kilogram |
| Nettovikt | 0.028 Kilogram |
| Volym | 0.068 Liter |
Kännetecken | Värde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702428267229 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |