
Magnetventil, EV220A, Funktion: NC, NPT, 3/8, 1.6 m³/h, FKM
042U6015
Medieanbefalinger: Oil,Comp.Air,Vacuum, Husets materiale: Messing, Drift: Servostyret (membran), Antal veje: 2/2
042U6015
Produktspecifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Aktuator | A |
| Aktuatorstørrelse | 9 mm |
| Aktuatorstørrelse [in] | 0.35 in |
| Aktuatorsystem [mm] | 9.0 mm |
| Anslået åbningstid, vand [ms] | 50 ms |
| Anslået lukketid, vand [ms] | 300 ms |
| Antal pr. pakkeformat | 15 stk. |
| Antal veje | 2/2 |
| Application | Åbent |
| Cv-værdi [gal/min] | 1.850 gal/min |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differenstryk [bar] [Maks.] | 16.000 bar |
| Differenstryk [bar] [Min.] | 0.200 bar |
| Differenstryk [psi] [Maks.] | 232.060 psi |
| Differenstryk [psi] [Min.] | 2.901 psi |
| Drift | Servostyret (membran) |
| Driftsklar | Reservedele til magnetventil |
| Dysestørrelse [mm] | 10.00 mm |
| Dysestørrelsesfraktion [in] | 3/8 in |
| EU RoHS-overensstemmelse | Yes with exemptions |
| EU RoHS-undtagelsesklausul | 6(c) |
| EU RoHS-undtagelsesklausul | 7.3 |
| Flow | Enkeltflow |
| Fluidagruppe | 1 |
| Funktion | NC |
| Husets materiale | Messing |
| Indeholder batterier | No |
| Indikator for flowretning | Præget 1-vejs pil |
| Kina RoHS-overensstemmelse | Yes with exemptions |
| Kommentarer vedrørende medietolerance | Vand ved maks. 60°C/140 °F |
| Kv-værdi [m³/h] | 1.600 m³/h |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Maks. Arbejdstryk [psig] | 725 psig |
| Maks. driftstryk [bar] | 50.0 bar |
| Maks. medieviskositet [cSt] | 50 cSt |
| Maks. prøvetryk [bar] | 50.0 bar |
| Maks. prøvetryk [psig] | 725.0 psig |
| Material Description | KUN E-OPRETTELSE. NR RESERVERET. |
| Medieanbefalinger | Oil,Comp.Air,Vacuum |
| Medietemperaturområde [°C] [Maks.] | 100 °C |
| Medietemperaturområde [°C] [Min.] | 0 °C |
| Medietemperaturområde [°F] [maks.] | 212 °F |
| Medietemperaturområde [°F] [min.] | 32 °F |
| Omgiv. temp. max. | 50 °C |
| Omgiv. temp. max. | 122 °F |
| Pakkeformat | Multipak |
| Pakningsmateriale | FKM |
| Parts program navn | EV220A |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktgruppe | Magnetventiler |
| Produktnavn | Magnetventil |
| Produkttilbehør | Tilbehør til magnetventil |
| Produkttype | EV220A |
| REACH-kandidatlistens stoffer | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| SCIP-dossier nr. | 481e69a1-f151-484d-b74f-362eac5dc9de |
| SCIP-dossier produktnavn | Valve EV220A |
| Specif. nøgle | EV220A 10B N 38F NC000 |
| Standardtilslutning | ANSI/ASME B1.20.1 |
| Tilslutning indvendig/udvendig | Indvendig |
| Tilslutningsmateriale | Messing |
| Tilslutningsstørrelse [tommer] | 3/8 |
| Tilslutningstype | NPT |
| Typebetegnelse | EV220A 10 |
Generelle specifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Bruttovægt | 0.525 Kilogram |
| Nettovægt | 0.513 Kilogram |
| Volume | 0.338 Liter |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702423149353 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |