
EV229BW, Function: UN, G, 3/4, 5 m³/h, EPDM
132U242301
Media recommendations: Drinking Water&Heating ECO/SS, Approval: SINTEF, Body material: Eco brass, Operation: Servo-operated (diaphragm), Number of ways: 2/2
132U242301
Produktspecifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Aktuator | BW |
| Aktuatorstørrelse | 13.5 mm |
| Aktuatorstørrelse [in] | 0.53 in |
| Aktuatorsystem [mm] | 13.5 mm |
| Anslået åbningstid, vand [ms] | 200 ms |
| Anslået lukketid, vand [ms] | 500 ms |
| Antal pr. pakkeformat | 12 pc |
| Antal veje | 2/2 |
| Application | Open |
| Cv-værdi [gal/min] | 5.800 gal/min |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differenstryk [bar] [Maks.] | 7.500 bar |
| Differenstryk [bar] [Min.] | 0.500 bar |
| Differenstryk [psi] [Maks.] | 110.000 psi |
| Differenstryk [psi] [Min.] | 7.000 psi |
| Drift | Servo-operated (diaphragm) |
| Driftsklar | Solenoid valve spare parts |
| Dysestørrelse [mm] | 20.00 mm |
| Dysestørrelsesfraktion [in] | 3/4 in |
| EU RoHS-overensstemmelse | Yes |
| EU RoHS-undtagelsesklausul | No |
| EU RoHS-undtagelsesklausul | No |
| Flow | Single-flow |
| Fluidagruppe | 1 |
| Funktion | UN |
| Godkendelse | SINTEF |
| Husets materiale | Eco brass |
| Indeholder batterier | No |
| Indikator for flowretning | Embossed 1-way arrow |
| Kina RoHS-overensstemmelse | Yes |
| Kommentarer vedrørende medietolerance | Slightly aggressive media |
| Kv-værdi [m³/h] | 5.000 m³/h |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Maks. Arbejdstryk [psig] | 110 psig |
| Maks. driftstryk [bar] | 7.5 bar |
| Maks. medieviskositet [cSt] | 50 cSt |
| Maks. prøvetryk [bar] | 15.0 bar |
| Maks. prøvetryk [psig] | 217.5 psig |
| Material Description | Valve EV229BW 20BE G 34E UN000 BB012DS |
| Medieanbefalinger | Drinking Water&Heating ECO/SS |
| Medietemperaturområde [°C] [Maks.] | 70 °C |
| Medietemperaturområde [°C] [Min.] | -30 °C |
| Medietemperaturområde [°F] [maks.] | 158 °F |
| Medietemperaturområde [°F] [min.] | -22 °F |
| Omgiv. temp. max. | 50 °C |
| Omgiv. temp. max. | 122 °F |
| Pakkeformat | Multi pack |
| Pakningsmateriale | EPDM |
| Parts program navn | EV229BW |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktgruppe | Solenoid valves |
| Produktnavn | Solenoid valve |
| Produkttype | EV229BW |
| REACH-kandidatlistens stoffer | No |
| Specif. nøgle | EV229BW20BE G34E UN000 BB012DS |
| Spoletype | BB |
| Standardtilslutning | ISO 228-1 |
| Strømforbrug [W] DC | 14.0 W |
| Supply voltage [V] DC | 12.00 V |
| Tilslutning indvendig/udvendig | Internal |
| Tilslutningsmateriale | DZR Eco brass, CW724R |
| Tilslutningsstørrelse [tommer] | 3/4 |
| Tilslutningstype | G |
| Typebetegnelse | EV229BW 20 |
Generelle specifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Bruttovægt | 955 Gram |
| Nettovægt | 910 Gram |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Volume | 0.704 Liter |
| EAN/UPC | 5715255000792 |