
Magnetventil, EV221BW, Funktion: NC, G, 1/2, 2.5 m³/h, EPDM
132U1300
Medieanbefalinger: Drinking Water&Heating ECO/SS, Godkendelse: SINTEF; RISE; ACS; PZH; WRAS, Husets materiale: Eco messing, Drift: Servostyret (membran), Antal veje: 2/2
132U1300
Produktspecifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Aktuator | BW |
| Aktuatorstørrelse | 13.5 mm |
| Aktuatorstørrelse [in] | 0.53 in |
| Aktuatorsystem [mm] | 13.5 mm |
| Anslået åbningstid, vand [ms] | 60 ms |
| Anslået lukketid, vand [ms] | 300 ms |
| Antal pr. pakkeformat | 12 stk. |
| Antal veje | 2/2 |
| Application | Åbent |
| Cv-værdi [gal/min] | 2.900 gal/min |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differenstryk [bar] [Maks.] | 10.000 bar |
| Differenstryk [bar] [Min.] | 0.300 bar |
| Differenstryk [psi] [Maks.] | 145.000 psi |
| Differenstryk [psi] [Min.] | 4.350 psi |
| Drift | Servostyret (membran) |
| Driftsklar | Reservedele til magnetventil |
| Dysestørrelse [mm] | 14.00 mm |
| Dysestørrelsesfraktion [in] | 5/8 in |
| EPD tilgængelig | Yes |
| EU RoHS-overensstemmelse | Yes |
| EU RoHS-undtagelsesklausul | No |
| EU RoHS-undtagelsesklausul | No |
| Flow | Enkeltflow |
| Fluidagruppe | 1 |
| Funktion | NC |
| Godkendelse | ACSPZHRISESINTEFWRAS |
| Husets materiale | Eco messing |
| Indeholder batterier | No |
| Indikator for flowretning | Præget 1-vejs pil |
| Kina RoHS-overensstemmelse | Yes |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Kommentarer vedrørende medietolerance | Moderat aggressivt medium |
| Kv-værdi [m³/h] | 2.500 m³/h |
| Maks. Arbejdstryk [psig] | 145 psig |
| Maks. driftstryk [bar] | 10.0 bar |
| Maks. medieviskositet [cSt] | 50 cSt |
| Maks. prøvetryk [bar] | 15.0 bar |
| Maks. prøvetryk [psig] | 217.5 psig |
| Material Description | Valve EV221BW 14BE G 12E NC000 |
| Medieanbefalinger | Drinking Water&Heating ECO/SS |
| Medietemperaturområde [°C] [Maks.] | 90 °C |
| Medietemperaturområde [°C] [Min.] | -30 °C |
| Medietemperaturområde [°F] [maks.] | 194 °F |
| Medietemperaturområde [°F] [min.] | -22 °F |
| Omgiv. temp. max. | 80 °C |
| Omgiv. temp. max. | 176 °F |
| Pakkeformat | Multipak |
| Pakningsmateriale | EPDM |
| Parts program navn | EV221BW 10 - 22 |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktgruppe | Magnetventiler |
| Produktnavn | Magnetventil |
| Produkttilbehør | Tilbehør til magnetventil |
| Produkttype | EV221BW |
| REACH-kandidatlistens stoffer | No |
| Specif. nøgle | EV221BW 14B G 12E NC000 |
| Standardtilslutning | ISO 228-1 |
| Tilslutning indvendig/udvendig | Indvendig |
| Tilslutningsmateriale | Eco messing |
| Tilslutningsstørrelse [tommer] | 1/2 |
| Tilslutningstype | G |
| Typebetegnelse | EV221BW 14 |
Generelle specifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Bruttovægt | 0.507 Kilogram |
| Nettovægt | 0.14 Kilogram |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Volume | 0.88 Liter |
| EAN/UPC | 5702428544252 |