
Micro Plate heat exchanger, MPHE H62-CX, Number of plates: 98
111B8573
Max. Working Pressure [bar]: 35, Heat pump, Function: Condenser, Brazing material: Copper brazing
111B8573
Productspecificatieblad
Kenmerkend | Waarde |
|---|---|
| Aansl.-type Q1 | Solder connection |
| Aansl.-type Q2 | Solder connection |
| Aansl.-type Q3 | Solder connection |
| Aansl.-type Q4 | Solder connection |
| Aansl.-type Q5 | Null |
| Aansl.-type Q6 | Null |
| Aantal plaatjes | 98 |
| Amerikaanse EPA-label | For installations using U.S. EPA restricted refrigerants, this product may be used for servicing existing equipment only. |
| Applicatie | Heat pump |
| Batterijen inbegrepen | No |
| Bereik aansluitmaat Q1 | H1"3/8H |
| Bereik aansluitmaat Q2 | H1"3/8H |
| Bereik aansluitmaat Q3 | H1/2D |
| Bereik aansluitmaat Q4 | 1"5/8 |
| Bereik aansluitmaat Q5 | Null |
| Bereik aansluitmaat Q6 | Null |
| Binnen het toepassingsgebied van AEEA | No |
| Categorie | II |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| EU RoHS-conformiteit | Yes |
| EU RoHS-vrijstellingsclausule | No |
| Functie | Condenser |
| Functie notitie | Null |
| Goedkeuring | ASCECRNEACUAUL |
| H1 conn.-grootte | Null |
| H1 conn.-type | Null |
| H2 conn.-grootte | Null |
| H2 conn.-type | Null |
| H3 conn.-grootte | Null |
Kenmerkend | Waarde |
|---|---|
| H3 conn.-type | Null |
| H4 conn.-grootte | Null |
| H4 conn.-type | Null |
| H5 conn.-grootte | Null |
| H5 conn.-type | Null |
| H6 conn.-grootte | Null |
| H6 conn.-type | Null |
| Hoeveelheid per verpakkingsformaat | 1 pc |
| Koelmiddel(en) | R1233zd(E)R1234yfR1234zeR134aR22R245faR404AR407CR444BR448A |
| Material Description | Heat Exchanger H62-EZU-98 |
| Max. Werkdruk [bar] | 35.0 bar |
| Max. werkdruk [psi] | 508 psi |
| Modelnr. | 62 |
| Ontwerp temperatuurbereik [°C] [max.] | 200 °C |
| Ontwerp temperatuurbereik [°C] [min.] | -196 °C |
| Ontwerp temperatuurbereik [°F] [max.] | 320 °F |
| Ontwerp temperatuurbereik [°F] [min.] | -390 °F |
| Plaatpatroon | X |
| Plate material no. | AISI 316L |
| Product line | Brazed Plate Heat Exchangers |
| Productgroep | Heat exchangers |
| Productnaam | Micro Plate heat exchanger |
| Producttype | MPHE H62-CX |
| REACH kandidatenlijst stoffen | No |
| Soldeermateriaal | Copper brazing |
| Type aanduiding | H62-CX |
| Uitrusting | Null |
| Verpakking | Single pack |
| Voldoet aan China RoHS | Yes |
Algemene specificaties
Kenmerkend | Waarde |
|---|---|
| Bruto gewicht | 17.2 Kilogram |
| Netto gewicht | 16.9 Kilogram |
| Volume | 37.044 Liter |
Kenmerkend | Waarde |
|---|---|
| EAN/UPC | 5715162990339 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |