
DHW system, TC-DL, DHW storage & charging, 315 kW, DHW controller name: ECL 310, 750 L
004X1621
TC-DL 0750 ECL XB
004X1621
제품 사양
다음의 기능 포함: | 값 |
|---|---|
| Allowed temperature [˚C] [Min] | 2 °C |
| Application type | DHW storage & charging |
| Capacity [kW] | 315.0 kW |
| Category name | Antilegionella systems |
| CE mark | Yes |
| China RoHS compliance | Out of scope |
| Circulation connection size | G2 3/8" |
| Circulation connection type | External thread |
| Circulation pipe size | DN50 |
| Connection direction secondary | Vertical |
| Contains batteries | No |
| Current [A] [Max] | 4.0 A |
| DCW static pressure [bar] [Min] | 1.0 bar |
| Delta P primary without heat meter [bar] [Min] | 0.23 bar |
| Delta P secondary [bar] [Max] | 0.59 bar |
| Depth without cover [mm] | 990 mm |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| DH connection size | 48,3/60,3mm |
| DH connection type | welded |
| DH pipe size | DN40/DN50 |
| DHW circulation | Yes |
| DHW connection size | G2 3/8" |
| DHW connection type | External thread |
| DHW Control type | Electronic |
| DHW controller name | ECL 310 |
| DHW HEX type | XB59M-1-100 |
| DHW pipe size | DN50 |
| DHW pump brand | Grundfos |
| DHW pump type | MAGNA3 |
| Differential pressure primary [bar] [Max] | 12 bar |
| EU RoHS compliance | Out of scope |
| Flow circulation [m3/h] [Max] | 6.75 m³/h |
| Flow primary [m3/h] [Max] | 9.65 m³/h |
| Flow secondary [m3/h] [Max] | 12.00 m³/h |
다음의 기능 포함: | 값 |
|---|---|
| HE connection size | 48,3/60,3 mm |
| HE connection type | welded |
| HE pipe size | DN40/DN50 |
| Height without cover [mm] | 2240 mm |
| HEX DHW alloy | 1.4404 |
| HEX DHW brazed/gasketed material | Brazed copper |
| Hot water tank volume [l] | 750 L |
| Material Description | TC-DL 0750 ECL XB |
| P circulation [bar] [Max] | -0.23 bar |
| Package 2 depth [mm] | 800 mm |
| Package 2 height [mm] | 2150 mm |
| Package 2 width [mm] | 1200 mm |
| Package depth [mm] | 1000 mm |
| Package height [mm] | 2290 mm |
| Package width [mm] | 1000 mm |
| PED 카테고리 | § 4.3 |
| Pressure nominal primary [bar] | 25 bar |
| Pressure nominal secondary [bar] | 10 bar |
| Pressure primary [bar] [Max] | 25 bar |
| Pressure secondary [bar] [Max] | 10 bar |
| Product line | Heavy Duty Stations |
| REACH 후보 목록 물질 | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Supply temperature construction [˚C] | 90 °C |
| Tank material | 1.4571 |
| UL mark | No |
| Width without cover [mm] | 2365 mm |
| 공급 전압 [V] AC | 230 V |
| 구분 | TC-DL 0750 ECL XB |
| 설계 | Standing |
| 승인 | DVGWCE |
| 절연 물질 | EPS with laminated fleece |
| 제조사명 | Danfoss |
| 제품 유형 | TC-DL |
| 제품군 | DHW system |
일반 사양
다음의 기능 포함: | 값 |
|---|---|
| 총 중량 | 230 킬로그램 |
| 순중량 | 230 킬로그램 |
| Volume | 1550.765 리터 |
다음의 기능 포함: | 값 |
|---|---|
| EAN/UPC | 5715162745083 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |