
Magnetventil, EV220A, Funktion: NO, G, 1/2, 2.5 m³/h, MIX
042U406032
Medieanbefalinger: Oil,Comp.Air,Vacuum, Godkendelse: CE, Husets materiale: Messing, Drift: Servostyret (membran), Antal veje: 2/2
Dette produkt er udgået.
Produktet kan ikke længere købes, men du kan stadig finde information om det, herunder servicemanualer, tegninger osv.
Hvis du leder efter et lignende produkt, kan du se andre muligheder inden for samme produkttype ved at besøge produkttypesiden.: EV220A, Quick selector, EV220A, EV220A, Quick selector, Quick selector
042U406032
Produktspecifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Aktuator | A |
| Aktuatorstørrelse | 9 mm |
| Aktuatorstørrelse [in] | 0.35 in |
| Aktuatorsystem [mm] | 9.0 mm |
| Anslået åbningstid, vand [ms] | 60 ms |
| Anslået lukketid, vand [ms] | 300 ms |
| Antal pr. pakkeformat | 24 stk. |
| Antal veje | 2/2 |
| Application | Åbent |
| CE-mærket | Yes |
| Cv-værdi [gal/min] | 2.900 gal/min |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differenstryk [bar] [Maks.] | 10.000 bar |
| Differenstryk [bar] [Min.] | 0.300 bar |
| Differenstryk [psi] [Maks.] | 145.038 psi |
| Differenstryk [psi] [Min.] | 4.351 psi |
| Drift | Servostyret (membran) |
| Driftsklar | Reservedele til magnetventil |
| Dysestørrelse [mm] | 12.00 mm |
| Dysestørrelsesfraktion [in] | 1/2 in |
| Elektrisk tilslutning | Spade DIN 43650-A |
| EU RoHS-overensstemmelse | Yes with exemptions |
| EU RoHS-undtagelsesklausul | 6(c) |
| EU RoHS-undtagelsesklausul | 7.3 |
| Flow | Enkeltflow |
| Fluidagruppe | 1 |
| Forsyningsspænding [V] AC | 230 V |
| Forsyningsspænding 50Hz Maks. [V] | 230 V |
| Forsyningsspænding 60Hz Maks. [V] | 230 V |
| Frekvens [Hz] | 50/60 Hz |
| Funktion | NO |
| Godkendelse | CE |
| Husets materiale | Messing |
| Indeholder batterier | No |
| Indikator for flowretning | Præget 1-vejs pil |
| Kapsling (IP) | IP00 |
| Kina RoHS-overensstemmelse | Yes with exemptions |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Kommentarer vedrørende medietolerance | Vand ved maks. 60°C/140 °F |
| Kv-værdi [m³/h] | 2.500 m³/h |
| Maks. Arbejdstryk [psig] | 725 psig |
| Maks. driftstryk [bar] | 50.0 bar |
| Maks. medieviskositet [cSt] | 50 cSt |
| Maks. prøvetryk [bar] | 25.0 bar |
| Maks. prøvetryk [psig] | 363.0 psig |
| Material Description | EV220A12B G1/2FKM NC 000 (9-32t) IPACK |
| Medieanbefalinger | Oil,Comp.Air,Vacuum |
| Medietemperaturområde [°C] [Maks.] | 100 °C |
| Medietemperaturområde [°C] [Min.] | 0 °C |
| Medietemperaturområde [°F] [maks.] | 212 °F |
| Medietemperaturområde [°F] [min.] | 32 °F |
| Omgiv. temp. max. | 50 °C |
| Omgiv. temp. max. | 122 °F |
| Pakkeformat | Industripakke |
| Pakningsmateriale | MIX |
| Parts program navn | EV220A |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktgruppe | Magnetventiler |
| Produktnavn | Magnetventil |
| Produkttilbehør | Tilbehør til magnetspoleTilbehør til magnetventil |
| Produkttype | EV220A |
| REACH-kandidatlistens stoffer | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| SCIP-dossier nr. | 481e69a1-f151-484d-b74f-362eac5dc9de |
| SCIP-dossier produktnavn | Valve EV220A |
| Specif. nøgle | EV220A 12B G 12F NO000 AM230C |
| Spoletype | AM |
| Standardtilslutning | ISO 228-1 |
| Strømforbrug [W] 50Hz | 9.5 W |
| Strømforbrug [W] 60Hz | 6.5 W |
| Tilslutning indvendig/udvendig | Indvendig |
| Tilslutningsmateriale | Messing |
| Tilslutningsstørrelse [tommer] | 1/2 |
| Tilslutningstype | G |
| Typebetegnelse | EV220A 12 |
Generelle specifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Bruttovægt | 0.659 Kilogram |
| Nettovægt | 0.583 Kilogram |
| Volume | 0.777 Liter |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702423240937 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |