
Magnetventil, EV220A, Funktion: NO, G, 1/4, 1 m³/h, NBR
042U4053
Medieanbefalinger: Water,Brine,Oil,Air, Husets materiale: Messing, Drift: Servostyret (membran), Antal veje: 2/2
Dette produkt er udgået.
Produktet kan ikke længere købes, men du kan stadig finde information om det, herunder servicemanualer, tegninger osv.
Hvis du leder efter et lignende produkt, kan du se andre muligheder inden for samme produkttype ved at besøge produkttypesiden.: EV220A, Quick selector, EV220A, EV220A, Quick selector, Quick selector
042U4053
Produktspecifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Aktuator | A |
| Aktuatorstørrelse | 9 mm |
| Aktuatorstørrelse [in] | 0.35 in |
| Aktuatorsystem [mm] | 9.0 mm |
| Anslået åbningstid, vand [ms] | 40 ms |
| Anslået lukketid, vand [ms] | 250 ms |
| Antal pr. pakkeformat | 15 stk. |
| Antal veje | 2/2 |
| Application | Åbent |
| Cv-værdi [gal/min] | 1.160 gal/min |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differenstryk [bar] [Maks.] | 16.000 bar |
| Differenstryk [bar] [Min.] | 0.200 bar |
| Differenstryk [psi] [Maks.] | 232.000 psi |
| Differenstryk [psi] [Min.] | 2.900 psi |
| Drift | Servostyret (membran) |
| Driftsklar | Reservedele til magnetventil |
| Dysestørrelse [mm] | 6.00 mm |
| Dysestørrelsesfraktion [in] | 1/4 in |
| EU RoHS-overensstemmelse | Yes with exemptions |
| EU RoHS-undtagelsesklausul | 6(c) |
| EU RoHS-undtagelsesklausul | 7.3 |
| Flow | Enkeltflow |
| Fluidagruppe | 1 |
| Funktion | NO |
| Husets materiale | Messing |
| Indeholder batterier | No |
| Indikator for flowretning | Præget 1-vejs pil |
| Kina RoHS-overensstemmelse | Yes with exemptions |
| Kommentarer vedrørende medietolerance | Neutralt medie |
| Kv-værdi [m³/h] | 1.000 m³/h |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Maks. Arbejdstryk [psig] | 232 psig |
| Maks. driftstryk [bar] | 16.0 bar |
| Maks. medieviskositet [cSt] | 50 cSt |
| Maks. prøvetryk [bar] | 24.0 bar |
| Maks. prøvetryk [psig] | 348.0 psig |
| Material Description | S.UNDP.EV220A-6 G1/4 NBR NO (OLW) |
| Medieanbefalinger | Water,Brine,Oil,Air |
| Medietemperaturområde [°C] [Maks.] | 60 °C |
| Medietemperaturområde [°C] [Min.] | -10 °C |
| Medietemperaturområde [°F] [maks.] | 140 °F |
| Medietemperaturområde [°F] [min.] | 14 °F |
| Omgiv. temp. max. | 50 °C |
| Omgiv. temp. max. | 122 °F |
| Pakkeformat | Multipak |
| Pakningsmateriale | NBR |
| Parts program navn | EV220A |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktgruppe | Magnetventiler |
| Produktnavn | Magnetventil |
| Produkttilbehør | Tilbehør til magnetventil |
| Produkttype | EV220A |
| REACH-kandidatlistens stoffer | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| SCIP-dossier nr. | 481e69a1-f151-484d-b74f-362eac5dc9de |
| SCIP-dossier produktnavn | Valve EV220A |
| Specif. nøgle | EV220A 6B G 14N NO000 |
| Standardtilslutning | ISO 228-1 |
| Tilslutning indvendig/udvendig | Indvendig |
| Tilslutningsmateriale | Messing |
| Tilslutningsstørrelse [tommer] | 1/4 |
| Tilslutningstype | G |
| Typebetegnelse | EV220A 6 |
Generelle specifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Bruttovægt | 0.516 Kilogram |
| Nettovægt | 0.513 Kilogram |
| Volume | 0.338 Liter |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702423118618 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |