
Magnetventil, EV220A, Funktion: NC, G, 3/4, 7 m³/h, FKM
042U4033
Medieanbefalinger: Oil,Comp.Air,Vacuum, Husets materiale: Messing, Drift: Servostyret (membran), Antal veje: 2/2
Dette produkt er udgået.
Produktet kan ikke længere købes, men du kan stadig finde information om det, herunder servicemanualer, tegninger osv.
Hvis du leder efter et lignende produkt, kan du se andre muligheder inden for samme produkttype ved at besøge produkttypesiden.: EV220A, Quick selector, EV220A, EV220A, Quick selector, Quick selector
Anbefalet udskiftning: 042U4618
042U4033
Produktspecifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Aktuator | A |
| Aktuatorstørrelse | 9 mm |
| Aktuatorstørrelse [in] | 0.35 in |
| Aktuatorsystem [mm] | 9.0 mm |
| Anslået åbningstid, vand [ms] | 200 ms |
| Anslået lukketid, vand [ms] | 500 ms |
| Antal pr. pakkeformat | 24 stk. |
| Antal veje | 2/2 |
| Application | Åbent |
| Cv-værdi [gal/min] | 8.100 gal/min |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differenstryk [bar] [Maks.] | 10.000 bar |
| Differenstryk [bar] [Min.] | 0.200 bar |
| Differenstryk [psi] [Maks.] | 145.000 psi |
| Differenstryk [psi] [Min.] | 2.900 psi |
| Drift | Servostyret (membran) |
| Driftsklar | Reservedele til magnetventil |
| Dysestørrelse [mm] | 18.00 mm |
| Dysestørrelsesfraktion [in] | 3/4 in |
| EU RoHS-overensstemmelse | Yes with exemptions |
| EU RoHS-undtagelsesklausul | 6(c) |
| EU RoHS-undtagelsesklausul | 7.3 |
| Flow | Enkeltflow |
| Fluidagruppe | 1 |
| Funktion | NC |
| Husets materiale | Messing |
| Indeholder batterier | No |
| Indikator for flowretning | Præget 1-vejs pil |
| Kina RoHS-overensstemmelse | Yes with exemptions |
| Kommentarer vedrørende medietolerance | Vand ved maks. 60°C/140 °F |
| Kv-værdi [m³/h] | 7.000 m³/h |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Maks. Arbejdstryk [psig] | 145 psig |
| Maks. driftstryk [bar] | 10.0 bar |
| Maks. medieviskositet [cSt] | 50 cSt |
| Maks. prøvetryk [bar] | 15.0 bar |
| Maks. prøvetryk [psig] | 217.5 psig |
| Material Description | S.UNDP.EV220A18 G3/4 OL |
| Medieanbefalinger | Oil,Comp.Air,Vacuum |
| Medietemperaturområde [°C] [Maks.] | 100 °C |
| Medietemperaturområde [°C] [Min.] | 0 °C |
| Medietemperaturområde [°F] [maks.] | 212 °F |
| Medietemperaturområde [°F] [min.] | 32 °F |
| Omgiv. temp. max. | 50 °C |
| Omgiv. temp. max. | 122 °F |
| Pakkeformat | Multipak |
| Pakningsmateriale | FKM |
| Parts program navn | EV220A |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktgruppe | Magnetventiler |
| Produktnavn | Magnetventil |
| Produkttilbehør | Tilbehør til magnetventil |
| Produkttype | EV220A |
| REACH-kandidatlistens stoffer | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| SCIP-dossier nr. | 481e69a1-f151-484d-b74f-362eac5dc9de |
| SCIP-dossier produktnavn | Valve EV220A |
| Specif. nøgle | EV220A 18B G 34F NC000 |
| Standardtilslutning | ISO 228-1 |
| Tilslutning indvendig/udvendig | Indvendig |
| Tilslutningsmateriale | Messing |
| Tilslutningsstørrelse [tommer] | 3/4 |
| Tilslutningstype | G |
| Typebetegnelse | EV220A 18 |
Generelle specifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Bruttovægt | 0.806 Kilogram |
| Nettovægt | 0.762 Kilogram |
| Volume | 0.88 Liter |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702423106646 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |