
Magnetventil, EV220A, Funktion: NC, G, 1/2, 4 m³/h, FKM
042U4026
Medieanbefalinger: Oil,Comp.Air,Vacuum, Husets materiale: Messing, Drift: Servostyret (membran), Antal veje: 2/2
Dette produkt er udgået.
Produktet kan ikke længere købes, men du kan stadig finde information om det, herunder servicemanualer, tegninger osv.
Hvis du leder efter et lignende produkt, kan du se andre muligheder inden for samme produkttype ved at besøge produkttypesiden.: EV220A, Quick selector, EV220A, EV220A, Quick selector, Quick selector
Anbefalet udskiftning: 042U4615
042U4026
Produktspecifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Aktuator | A |
| Aktuatorstørrelse | 9 mm |
| Aktuatorstørrelse [in] | 0.35 in |
| Aktuatorsystem [mm] | 9.0 mm |
| Anslået åbningstid, vand [ms] | 100 ms |
| Anslået lukketid, vand [ms] | 400 ms |
| Antal pr. pakkeformat | 24 stk. |
| Antal veje | 2/2 |
| Application | Åbent |
| Cv-værdi [gal/min] | 4.600 gal/min |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differenstryk [bar] [Maks.] | 10.000 bar |
| Differenstryk [bar] [Min.] | 0.200 bar |
| Differenstryk [psi] [Maks.] | 145.000 psi |
| Differenstryk [psi] [Min.] | 2.900 psi |
| Drift | Servostyret (membran) |
| Driftsklar | Reservedele til magnetventil |
| Dysestørrelse [mm] | 14.00 mm |
| Dysestørrelsesfraktion [in] | 4/16 in |
| EU RoHS-overensstemmelse | Yes with exemptions |
| EU RoHS-undtagelsesklausul | 6(c) |
| EU RoHS-undtagelsesklausul | 7.3 |
| Flow | Enkeltflow |
| Fluidagruppe | 1 |
| Funktion | NC |
| Husets materiale | Messing |
| Indeholder batterier | No |
| Indikator for flowretning | Præget 1-vejs pil |
| Kina RoHS-overensstemmelse | Yes with exemptions |
| Kommentarer vedrørende medietolerance | Vand ved maks. 60°C/140 °F |
| Kv-værdi [m³/h] | 4.000 m³/h |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Maks. Arbejdstryk [psig] | 145 psig |
| Maks. driftstryk [bar] | 10.0 bar |
| Maks. medieviskositet [cSt] | 50 cSt |
| Maks. prøvetryk [bar] | 15.0 bar |
| Maks. prøvetryk [psig] | 217.5 psig |
| Material Description | S.UNDP.EV220A14 G1/2 OL |
| Medieanbefalinger | Oil,Comp.Air,Vacuum |
| Medietemperaturområde [°C] [Maks.] | 100 °C |
| Medietemperaturområde [°C] [Min.] | 0 °C |
| Medietemperaturområde [°F] [maks.] | 212 °F |
| Medietemperaturområde [°F] [min.] | 32 °F |
| Omgiv. temp. max. | 50 °C |
| Omgiv. temp. max. | 122 °F |
| Pakkeformat | Multipak |
| Pakningsmateriale | FKM |
| Parts program navn | EV220A |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktgruppe | Magnetventiler |
| Produktnavn | Magnetventil |
| Produkttilbehør | Tilbehør til magnetventil |
| Produkttype | EV220A |
| REACH-kandidatlistens stoffer | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| SCIP-dossier nr. | 481e69a1-f151-484d-b74f-362eac5dc9de |
| SCIP-dossier produktnavn | Valve EV220A |
| Specif. nøgle | EV220A 14 G 12F NC000 |
| Standardtilslutning | ISO 228-1 |
| Tilslutning indvendig/udvendig | Indvendig |
| Tilslutningsmateriale | Messing |
| Tilslutningsstørrelse [tommer] | 1/2 |
| Tilslutningstype | G |
| Typebetegnelse | EV220A 14 |
Generelle specifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Bruttovægt | 0.55 Kilogram |
| Nettovægt | 0.496 Kilogram |
| Volume | 3.684 Liter |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702423106615 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |