
Termostat, KPS83
060L415766
Temperaturområde [°C]: 100 - 200, Reset: Auto, Kontaktfunk.: SPDT guld, Følertype: Fjernføler, Kapillarrørslængde [mm]: 5000, Kapsling (IP): IP67
Dette produkt er udgået.
Produktet kan ikke længere købes, men du kan stadig finde information om det, herunder servicemanualer, tegninger osv.
Hvis du leder efter et lignende produkt, kan du se andre muligheder inden for samme produkttype ved at besøge produkttypesiden.: KPS
060L415766
Produktspecifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Antal pr. pakkeformat | 10 stk. |
| Armering | Ja |
| CE-mærket | Yes |
| DG Indicator Profile | Other Dangerous Goods |
| Diff. @ Min. indstillingsområde [K] [Maks.] | 30.0 K |
| Diff. @ Min. indstillingsområde [K] [Min.] | 6.5 K |
| Diff. @ Min. indstilllingsområde[°C] [Min.] | 6.5 °C |
| Diff. @ Min. instillingsområde[°C] [Maks.] | 30.0 °C |
| Diff. type | Justerbar |
| Driftsklar | Nej |
| Elektr. egenskaber iht. EN 60947 | Isolering: 400VForureningsgrad: 3Nominel impulsspænding: 4 kVShort circuit prot, fuse: 16A |
| Elektr. spec. std. | EN 60947-5 |
| Elektr. tilslutn. han/hun | Hun |
| Elektr. tilslutn. komment. | Metalkabelpakning |
| Elektr. tilslutn. std. | DIN 40430 |
| Elektr. tilslutn. størrelse | Pg 13.5 |
| Elektrisk tilslutning | Skruet kabelindføring |
| EU RoHS-overensstemmelse | Out of scope |
| Følerstørrelse (Ø x L) [in] | 1/2 x 3 1/2 in |
| Følerstørrelse (Ø x L) [mm] | 13 x 90 mm |
| Følertype | Fjernføler |
| Fyldningstype | Adsorption |
| Godkendelse | ABSBVCCCCCSCEDNVEACGLLLC CDC EURO-TYSKLRLVDNKKRINARMRSRoHSRoHS KinaTYSKUL |
| Indeholder batterier | No |
| Kablingsegenskaber iht. EN 60947 | Flex, rørringe: 0,5-1,5mm2Flex, ingen rørringe: 0,7-2,5 mm2Massiv/flertrådet: 0,75-2,5mm2 |
| Kapil. rør længde | 196 7/8 in |
| Kapillarrørslængde [mm] | 5000 mm |
| Kapsling (IP) | IP67 |
| Kina RoHS-overensstemmelse | Yes |
| Kontaktfunk. | SPDT guld |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Kontaktklasse | AC15=4 A, 440 VAC1=10 A, 440 VAC3=6 A, 440 VDC13=12 W, 220 Vfor gold 1…30mA, 5...30V |
| Længde på følerlomme min. [mm] | 110 mm |
| Maks. følertemperatur [°C] | 300 °C |
| Maks. følertemperatur [°F] | 572.0 °F |
| Material Description | KPS 83 TERMOSTA |
| Min. følerlommelængde [in] | 4 3/8 in |
| Omg. temperatur-note | 80 °C/176 °F for max 120 min |
| Omgivelsestemperatur [°C] [Maks.] | 70 °C |
| Omgivelsestemperatur [°C] [Min.] | -40 °C |
| Omgivelsestemperatur [°F] [Maks.] | 158 °F |
| Omgivelsestemperatur [°F] [Min.] | -40 °F |
| Pakkeformat | Multipak |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktgruppe | Pressostater og termostater |
| Produktnavn | Termostat |
| Produktoplysninger | Termostat |
| Produkttilbehør | Tilbehør til kontakter |
| Produkttype | KPS83 |
| REACH-kandidatlistens stoffer | Lead (CAS no. 7439-92-1)Cadmium oxide (CAS no.1306-19-0) |
| Reset | Auto |
| SCIP-dossier nr. | c1a694ec-501f-43db-83d2-8a9a314459e0 |
| SCIP-dossier produktnavn | KP KPS KPU Thermostat |
| Temperaturområde [°C] [Maks.] | 200 °C |
| Temperaturområde [°C] [Min.] | 100 °C |
| Temperaturområde [°F] [maks.] | 392 °F |
| Temperaturområde [°F] [min.] | 212 °F |
| Tilslutning til lomme/slange | M 18 x 1.5 |
| Udstyr | Armeret kapillarrør |
| UL godkendelse filnavn | E73170 |
| UL-klassificeret | Yes |
Generelle specifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Bruttovægt | 1.523 Kilogram |
| Nettovægt | 1.523 Kilogram |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Volume | 3.684 Liter |
| EAN/UPC | 5702423228591 |