
Pressostat, KPS45
060-413066
Reg. område: 4 - 40, Differens [bar]: 2.2 - 11, Reset: Auto, Tryktilslutn. type: G, Tryktilslutn. str.: 1/4, Kapsling (IP): IP67, Maks. driftstryk [bar]: 120
Dette produkt er udgået.
Produktet kan ikke længere købes, men du kan stadig finde information om det, herunder servicemanualer, tegninger osv.
Hvis du leder efter et lignende produkt, kan du se andre muligheder inden for samme produkttype ved at besøge produkttypesiden.: KPS
060-413066
Produktspecifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Alarmsignal | Falder |
| Antal pr. pakkeformat | 8 stk. |
| Bristetryk [bar] | 240.0 bar |
| CE-mærket | Yes |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differens [bar] [Maks.] | 11.00 bar |
| Differens [bar] [Min.] | 2.20 bar |
| Differens [psi] [Maks.] | 156.00 psi |
| Differens [psi] [Min.] | 32.00 psi |
| Driftsklar | Nej |
| Elektr. egenskaber iht. EN 60947 | Isolering: 400VForureningsgrad: 3Nominel impulsspænding: 4 kVShort circuit prot, fuse: 16A |
| Elektr. tilslutn. han/hun | Hun |
| Elektr. tilslutn. komment. | Metalkabelpakning |
| Elektr. tilslutn. std. | DIN 40430 |
| Elektr. tilslutn. størrelse | Pg 13.5 |
| Elektrisk tilslutning | Skruet kabelindføring |
| EU RoHS-overensstemmelse | Out of scope |
| Fabriksindstilling [MPa] | 1.200 MPa |
| Fabriksindstilling [psig] | 177.0 psig |
| Godkendelse | ABSBVCCCCCSCEDNVEACGLKRSLLC CDC EURO-TYSKLRLVDNKKRINARMRSRoHSRoHS KinaTYSKUL |
| Identisk produkt | 060-410666 |
| Indeholder batterier | No |
| Kablingsegenskaber iht. EN 60947 | Flex, rørringe: 0,5-1,5mm2Flex, ingen rørringe: 0,7-2,5 mm2Massiv/flertrådet: 0,75-2,5mm2 |
| Kapsling (IP) | IP67 |
| Kina RoHS-overensstemmelse | Yes |
| Kontaktfunk. | SPDT guld |
| Kontaktklasse | AC15=4 A, 440 VAC1=10 A, 440 VAC3=6 A, 440 VDC13=12 W, 220 VLR maks. 50Afor gold 1…30 mA, 5...30 V |
| Maks. Arbejdstryk [psig] | 1740 psig |
| Maks. driftstryk [bar] | 120.0 bar |
| Maks. prøvetryk [bar] Pe | 180.0 bar |
| Maks. prøvetryk [psig] | 2611.0 psig |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Material Description | KPS45 Pressure Switch M/8 |
| Omg. temperatur-note | 80 °C/176 °F for max 120 min |
| Omgivelsestemperatur [°C] [Maks.] | 70 °C |
| Omgivelsestemperatur [°C] [Min.] | -25 °C |
| Omgivelsestemperatur [°F] [Maks.] | 158 °F |
| Omgivelsestemperatur [°F] [Min.] | -13 °F |
| Pakkeformat | Multipak |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktgruppe | Pressostater og termostater |
| Produktnavn | Pressostat |
| Produktoplysninger | Pressostat |
| Produkttilbehør | Tilbehør til kontakter |
| Produkttype | KPS45 |
| REACH-kandidatlistens stoffer | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Reguleringsområde [bar] Pe [Maks.] | 40.00 bar |
| Reguleringsområde [bar] Pe [Min.] | 4.00 bar |
| Reguleringsområde [MPa] Pe [Maks.] | 4.00 MPa |
| Reguleringsområde [MPa] Pe [Min.] | 0.40 MPa |
| Reguleringsområde [psig] Pe [Maks.] | 580.00 psig |
| Reguleringsområde [psig] Pe [Min.] | 58.00 psig |
| Reset | Auto |
| SCIP-dossier nr. | d1127e97-408e-40d0-9aba-98480f7dad9c |
| SCIP-dossier produktnavn | KPS Pressure Switch |
| Tryk han/hun | Hun |
| Trykfølingselement | Membran |
| Tryktilslutn. std. | ISO 228-1 |
| Tryktilslutn. str. | 1/4 |
| Tryktilslutn. type | G |
| UL godkendelse filnavn | E73170 |
| UL-klassificeret | Yes |
Generelle specifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Bruttovægt | 1.188 Kilogram |
| Nettovægt | 1.092 Kilogram |
| Volume | 2.518 Liter |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| EAN/UPC | 5715162428993 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |