
Tryktransmitter, MBS 4251, 0 bar - 4 bar, 0 psi - 58 psi
060G6757
Elektrisk tilslutning: Kabel, Tryktilslutn. type: G, Tryktilslutn. str.: 1/4, Specif. nøgle: MBS 4251-1631-DCGB04-1
Dette produkt er udgået.
Produktet kan ikke længere købes, men du kan stadig finde information om det, herunder servicemanualer, tegninger osv.
Hvis du leder efter et lignende produkt, kan du se andre muligheder inden for samme produkttype ved at besøge produkttypesiden.: MBS 4201 / MBS 4251, MBS 4201 / MBS 4251
060G6757
Produktspecifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| - Fælles | Sort 2 |
| + forsyning | Sort 1 |
| Antal pr. pakkeformat | 8 stk. |
| ATEX-salgstekst | Ex iA IIC T5..T4 Ga/Gb |
| Bemærkninger | MEDIUM TEMP. MIN -20°C VITON |
| CE-mærket | Yes |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| EEE-kategori | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| Egensikker | Ja |
| Elektr. tilslutn. komment. | Skærmet Ex |
| Elektrisk tilslutning | Kabel |
| EU RoHS-overensstemmelse | Yes with exemptions |
| EU RoHS-undtagelsesklausul | 6(c) |
| Godkendelse | ATEXC UL US UL RecognizedCE |
| Højt clip-niveau | 22.40 |
| Indeholder batterier | No |
| Just. nulpunkt/span | Nej |
| Kabel | 196.00 in |
| Kabellængde [m] | 5.000 m |
| Kapsling (IP) | IP67 |
| Kina RoHS-overensstemmelse | Out of scope |
| Kompenseret temperaturinterval [°C] [Maks.] | 100 °C |
| Kompenseret temperaturinterval [°C] [Min.] | 0 °C |
| Kompenseret temperaturinterval [°F] [Maks.] | 212 °F |
| Kompenseret temperaturinterval [°F] [Min.] | 32 °F |
| Lavt clip-niveau | 3.60 |
| Linearitetsafvigelse BFSL ±FS [%] | 0.20 % RH |
| Material Description | DELETED Sensor MBS 4251 Ex ia IIC T5..T4 |
| Medietemperaturområde [°C] [Maks.] | 85 °C |
| Medietemperaturområde [°C] [Min.] | -40 °C |
| Medietemperaturområde [°F] [maks.] | 185 °F |
| Medietemperaturområde [°F] [min.] | -40 °F |
| Membran | Nej |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Nøjagtighed, Max. ±FS | 1.00 % RH |
| Nøjagtighed, typ. ±FS | 0.5 % RH |
| Omfattet af WEEE | Yes |
| Overtryk, maks. [bar] | 24.0 bar |
| Overtryk, maks. [psi] | 348 psi |
| Pakkeformat | Multipak |
| Product line | Sensing Solutions |
| Produktgruppe | Følere |
| Produktnavn | Tryktransmitter |
| Produkttype | MBS 4251 |
| Pulsationsdæmper | Yes |
| REACH-kandidatlistens stoffer | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Responstid, maks. [ms] | 4 ms |
| SCIP-dossier nr. | 16d2efc6-64f3-4a4e-ae98-a3fd7ce0218d |
| SCIP-dossier produktnavn | AKS/MBS |
| Specif. nøgle | MBS 4251-1631-DCGB04-1 |
| Supply voltage [V] DC [max] | 28.00 V |
| Supply voltage [V] DC [min] | 10.00 V |
| Tryk han/hun | Han |
| Trykenhed ref. | Sealed gauge |
| Trykområde [bar] [Maks.] | 4.00 bar |
| Trykområde [bar] [Min.] | 0.00 bar |
| Trykområde [psi] [Maks.] | 58.00 psi |
| Trykområde [psi] [Min.] | 0.00 psi |
| Tryktilslutn. note | M5 |
| Tryktilslutn. std. | DIN 3852-EISO 1179-2 (Form E) |
| Tryktilslutn. str. | 1/4 |
| Tryktilslutn. type | G |
| Tryktilslutning HEX [mm] | 27.0 mm |
| Udgang sign. | Current |
| Udgangssignal [mA] [Maks.] | 20 mA |
| Udgangssignal [mA] [Min.] | 4 mA |
| UL-klassificeret | Yes |
Generelle specifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Bruttovægt | 0.535 Kilogram |
| Nettovægt | 0.447 Kilogram |
| Volume | 1.281 Liter |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702428542982 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |