
Pressostat, KP1E
060-530066
Reg. område: -0.2 - 7.5, Differens [bar]: 0.7 - 4, Kontaktfunk.: SPDT guld, Reset: Auto, Tryktilslutn. type: Lodde ODF, Tryktilslutn. str.: 1/4, Tryk han/hun: Hun, Kapsling (IP): IP44, Maks. driftstryk [bar]: 17
060-530066
Produktspecifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Antal pr. pakkeformat | 32 stk. |
| Application note | Not applicable for liquid line |
| ATEX-salgstekst | -20C<ta<+60CII 3G Ex ic IIB T6 Gc |
| CE-mærket | Yes |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differens [bar] [Maks.] | 4.00 bar |
| Differens [bar] [Min.] | 0.70 bar |
| Differens [psi] [Maks.] | 58.00 psi |
| Differens [psi] [Min.] | 10.00 psi |
| Driftsklar | Nej |
| EEE-kategori | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| Elektr. egenskaber iht. EN 60947 | Isolering: 400VForureningsgrad: 3Nominel impulsspænding: 4 kVShort circuit prot, fuse: 16A |
| Elektr. tilslutn. han/hun | Hun |
| Elektr. tilslutn. komment. | Metalkabelpakning |
| Elektr. tilslutn. std. | DIN 40430 |
| Elektr. tilslutn. størrelse | Pg 13.5 |
| Elektrisk tilslutning | Skruet kabelindføring |
| EU RoHS-overensstemmelse | Yes |
| EU RoHS-undtagelsesklausul | No |
| Fluidagruppe | 1 |
| Godkendelse | ATEX – Kat. 3 – Zone 2CCCCEEACLLC CDC EURO-TYSKLVDPEDRINARMRSRoHS KinacURus |
| Indeholder batterier | No |
| Kablingsegenskaber iht. EN 60947 | Flex, rørringe: 0,5-1,5mm2Flex, ingen rørringe: 0,7-2,5 mm2Massiv/flertrådet: 0,75-2,5mm2 |
| Kapsling (IP) | IP44 |
| Kategori | IV |
| Kina RoHS-overensstemmelse | Out of scope |
| Kølemidler | R1234yfR1234ze(E)R1270R170R290R444BR454AR454CR455AR516AR600R600aR601R601a |
| Kompatibilitet med smøremidler | Oliefrie applikationer |
| Kontaktfunk. | SPDT guld |
| Kontaktklasse | Ci max: 0,5 nFIi max: 0,1 ALi max: 0,2 uHPi max: 1 WUi max. 30 V |
| Maks. Arbejdstryk [psig] | 246 psig |
| Maks. driftstryk [bar] | 17.0 bar |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Maks. prøvetryk [bar] Pe | 20.0 bar |
| Maks. prøvetryk [psig] | 138.0 psig |
| Material Description | KP1E Pressure Control,II 3G Ex ic IIB T6 |
| Nema rating (~) | 2 |
| Oliefrie kølemidler | R1234ze(E)R516A |
| Omfattet af WEEE | Yes |
| Omg. temperatur-note | 80 °C/176 °F for max 120 min |
| Omgivelsestemperatur [°C] [Maks.] | 40 °C |
| Omgivelsestemperatur [°C] [Min.] | -20 °C |
| Omgivelsestemperatur [°F] [Maks.] | 104 °F |
| Omgivelsestemperatur [°F] [Min.] | -4 °F |
| Pakkeformat | Multipak |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktgruppe | Pressostater og termostater |
| Produktnavn | Pressostat |
| Produktoplysninger | Pressostat |
| Produkttilbehør | Tilbehør til kontakter |
| Produkttype | KP1E |
| REACH-kandidatlistens stoffer | Lead (CAS no. 7439-92-1)Cadmium oxide (CAS no.1306-19-0) |
| Reguleringsområde | 6 inHg - 108 psig |
| Reguleringsområde [bar] Pe [Maks.] | 7.50 bar |
| Reguleringsområde [bar] Pe [Min.] | -0.20 bar |
| Reset | Auto |
| SCIP-dossier nr. | 1b8fc5ed-65e2-48fc-8738-8cce613a9786 |
| SCIP-dossier produktnavn | KP KPI |
| Tryk han/hun | Hun |
| Trykfølingselement | Bælge |
| Tryktilslutn. std. | EN 1254-1 |
| Tryktilslutn. str. | 1/4 |
| Tryktilslutn. type | Lodde ODF |
| Udstyr | Bælgestop |
| UL-godkendte kølemidler | R1234yfR1234ze(E)R1270R170R290R32R444BR454AR454CR455AR516AR600R600a |
Generelle specifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Bruttovægt | 0.421 Kilogram |
| Nettovægt | 0.386 Kilogram |
| Volume | 1.281 Liter |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702428036818 |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |