
Pressostat, KPU16B
060-5253
Reg. venstre: -0.2 - 7.5, Regulering, højre side [bar] Pe: 8 - 42, Differens til venstre side [bar]: 0.7 - 4, Differens til højre side [bar]: 4, Kontaktfunk.: SPDT+SPST(NO), Reset venstre: MIN KONVERTIBEL
060-5253
Produktspecifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Antal pr. pakkeformat | 14 stk. |
| Application note | Not applicable for liquid line |
| CE-mærket | Yes |
| DG Indicator Profile | Not relevant for dangerous goods |
| Differens til højre side [bar] | 4.0 bar |
| Differens til højre side [psi] | 60.0 psi |
| Differens til venstre side [bar] [Maks.] | 4.00 bar |
| Differens til venstre side [bar] [Min.] | 0.70 bar |
| Differens til venstre side [psi] [Maks.] | 60.0 psi |
| Differens til venstre side [psi] [Min.] | 10.0 psi |
| Driftsklar | Nej |
| Elektr. egenskaber iht. EN 60947 | Isolering: 400VForureningsgrad: 3Nominel impulsspænding: 4 kVShort circuit prot, fuse: 16A |
| Elektr. tilslutn. komment. | til ½ tommer han-rørgevind |
| Elektr. tilslutn. størrelse | 7/8" |
| Elektrisk tilslutning | Hul |
| EU RoHS-overensstemmelse | Yes |
| EU RoHS-undtagelsesklausul | No |
| Godkendelse | CELVDPEDRoHSc UL us UL873, CS C22.2 |
| Indeholder batterier | No |
| Kablingsegenskaber iht. EN 60947 | Flex, rørringe: 0,5-1,5mm2Flex, ingen rørringe: 0,7-2,5 mm2Massiv/flertrådet: 0,75-2,5mm2 |
| Kapsling (IP) | IP30 |
| Kina RoHS-overensstemmelse | Out of scope |
| Kølemidler | R113R1233zd(E)R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR410AR422BR422DR438AR448AR449AR450AR452AR507AR513AR515B |
| Kompatibilitet med smøremidler | Oliefrie applikationer |
| Kontaktfunk. | SPDT+SPST(NO) |
| Kontaktklasse | 144 A, 240 V ac24 A, 240 V acDC = 12 W-styrestrømFLA=24 A, 120 V acLRA = 144 A, 120 V ac |
| Material Description | KPU16B Pressure Control |
| MWP højre side [bar] Pe | 46.5 bar |
| MWP højre side [psig] Pe | 675.0 psig |
| MWP venstre side [bar] Pe | 17.0 bar |
| MWP venstre side [psig] Pe | 250 psig |
| Nema rating (~) | 1 |
| Oliefrie kølemidler | R134aR513AR515B |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Omg. temperatur-note | 80 °C/176 °F for max 120 min |
| Omgivelsestemperatur [°C] [Maks.] | 50 °C |
| Omgivelsestemperatur [°C] [Min.] | -40 °C |
| Omgivelsestemperatur [°F] [Maks.] | 122 °F |
| Omgivelsestemperatur [°F] [Min.] | -40 °F |
| Pakkeformat | Multipak |
| Product line | Air Conditioning and Commercial Refrigeration |
| Produktgruppe | Pressostater og termostater |
| Produktnavn | Pressostat |
| Produktoplysninger | Dobbelt pressostat |
| Produkttilbehør | Tilbehør til kontakter |
| Produkttype | KPU16B |
| REACH-kandidatlistens stoffer | Lead (CAS no. 7439-92-1)Cadmium oxide (CAS no.1306-19-0) |
| Regulering, højre side [bar] Pe [Maks.] | 42.0 bar |
| Regulering, højre side [bar] Pe [Min.] | 8.0 bar |
| Regulering, højre side [psig] Pe [Maks.] | 600.0 psig |
| Regulering, højre side [psig] Pe [Min.] | 100.0 psig |
| Regulering, område i venstre side Pe | 6 inHg - 108 psig |
| Regulering, venstre side [bar] Pe [Maks.] | 7.50 bar |
| Regulering, venstre side [bar] Pe [Min.] | -0.20 bar |
| Reset højre | MAKS KONVERTIBEL |
| Reset venstre | MIN KONVERTIBEL |
| SCIP-dossier nr. | 2e0fe8e8-9c82-4015-8eaf-002748cf7fb1 |
| SCIP-dossier produktnavn | KPU Pressure Switch |
| Tryk han/hun | Han |
| Trykfølingselement | Bælge |
| Tryktilslutn. std. | DIN 8906 |
| Tryktilslutn. str. | 1/4 |
| Tryktilslutn. type | Flare |
| UL godkendelse filnavn | E31024 |
| UL-godkendte kølemidler | R113R1234yfR1234ze(E)R124R134aR22R404AR407AR407CR407FR407HR410AR422BR422DR438AR448AR449AR450AR452AR452BR454AR454CR455AR507AR513AR515B |
| UL-klassificeret | Yes |
Generelle specifikationer
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| Bruttovægt | 0.905 Kilogram |
| Nettovægt | 0.86 Kilogram |
| Volume | 1.028 Liter |
Egenskab | Værdi |
|---|---|
| EAN/UPC | 5702428063890 |
| Proposition 65 | Cancer |